WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W Egipcie znaleziono grobowiec wysokiego rangą urzędnika

Zmumifikowane szczątki wysokiej rangi urzędnika o imieniu Khuwy zostały odkryte w grobowcu, którego historia sięga 4400 lat. Archeolodzy dokonali odkrycia w południowej Sakkarze na terenie Egiptu. 


Obok miejsca pochówku znajduje się kompleks piramid zbudowany dla faraona Djedkare Isesi, który rządził od 2381 do 2353 r p.n.e. Kolory hieroglifów i ozdób są niezwykle dobrze zachowane, nawet pomimo upływu ponad 4 tysiącleci. W okolicach grobowca znajdują się tytuły wskazujące na to, że mężczyzna był starszym administratorem na dworze faraona.

Czytaj też: Skany termiczne ukazały anomalię w piramidzie Cheopsa

Znajdujący się w obrębie kompleksu grobowców korytarz prowadzi do przedsionka. Z kolei wejście na południowej ścianie przedsionka prowadzi do kolejnego, zawierającego rysunek przedstawiającym Khuwy siedzącego przed stołem do składania ofiar. Dwa wejścia na zachodniej ścianie przedsionka prowadzą do komory grobowej. Wewnątrz tej komory grobowej archeolodzy znaleźli pozostałości wapiennego sarkofagu, który został obrabowany i niemal zniszczony.

Projekt kompleksu grobowców jest przypomina komory zbudowane pod piramidami podczas piątej dynastii Egiptu (trwającej od 2465 do 2323 r. p.n.e. Zespół archeologów badał również piramidę znajdującą się obok piramidy Djedkare Isesi. Naukowcy stwierdzili, że należy ona do królowej o imieniu Setibhor. Mimo że badacze wiedzieli o istnieniu tej piramidy, do tej pory nie zdawali sobie sprawy, że została ona zbudowana dla królowej.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: „Piramida” z Indonezji prawdopodobnie była świątynią