WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

W Gdańsku powstaje autonomiczny statek

IBM ogłosiło właśnie, że dołącza do konsorcjum budującego autonomiczny statek Mayflower Autonomous Ship (MAS). Jego pierwszy rejs odbędzie się we wrześniu 2020 roku.

Mayflower Autonomous Ship (MAS) wykorzysta sztuczną inteligencję IBM, serwery, chmurę oraz technologie edge computing do samodzielnej nawigacji oraz unikania zagrożeń na trasie z Plymouth w Anglii do Plymouth w stanie Massachusetts. Brett Phaneuf, członek rady założycielskiej ProMare i dyrektor projektu MAS, mówi:

Rejs statku badawczego może kosztować dziesiątki tysięcy dolarów dziennie i jest ograniczony ilością czasu, jaki ludzie mogą spędzać na pokładzie – jest to czynnik zaporowy dla wielu dzisiejszych misji naukowych. Dzięki temu projektowi jesteśmy pionierami efektywnej kosztowo i elastycznej platformy gromadzenia danych, która pomoże chronić oceany.

W Gdańsku powstaje autonomiczny statek 2

Warto tutaj pamiętać, że kadłub statku budowany jest w Gdańsku w zakładach Aluship Technology. A do czego w przyszłości może przydać się ta konstrukcja? Mówi o tym Richara Thompson, dyrektor Instytutu Morskiego na Uniwersytecie w Plymouth.

Mikroplastik stanowi istotne zagrożenie dla oceanów. Ponad 700 gatunków zwierząt wchodzi w kontakt ze śmieciami morskimi, rozsianymi od równika po bieguny. Szacuje się, że ilość tworzyw sztucznych w oceanach w latach 2015-2025 potroi się. Projekt budowy autonomicznego statku MAS daje nam możliwość przemyślenia, w jaki sposób zbierać dane, aby lepiej zrozumieć ten globalny problem

ŹRÓDŁO: Materiały prasowe