Reklama
aplikuj.pl

W gwatemalskiej dżungli odkryto pozostałości po cywilizacji Majów

W gęstej dżungli na terenie Gwatemali naukowcy odnaleźli ponad 60 tysięcy struktur zbudowanych przez Majów. Znalezisko dostarcza informacji na temat ich rolnictwa, polityki czy gospodarki. 

Bez najnowszych technologii przeszukiwanie gwatemalskich lasów nie przyniosło by większych skutków. Z wykorzystaniem tzw. LiDaR udało się jednak uzyskać obraz budowli znajdujących się pod koronami drzew. Przeanalizowany obszar zajmuje ok. 2100 kilometrów kwadratowych.

Skanery objęły 12 oddzielnych obszarów położonych w Petén w Gwatemali. Pod ich czujnym okiem znalazły się zarówno wiejskie jak i miejskie tereny Majów. Zdaniem naukowców niziny Majów w latach 650-800  zamieszkiwało łącznie ok. 11 milionów ludzi. Takie liczby odpowiadają poprzednim obliczeniom poświęconym tej sprawie. Oczywiście podstawową kwestią przy tak ogromnej liczebności było zapewnienie odpowiedniej ilości pożywienia. Nic więc dziwnego, że radary namierzyły spore powierzchniowo obszary, które były przystosowane pod uprawy.

Dodatkowo analizy ukazała sieć transportową o powierzchni ok. 110 kilometrów kwadratowych. Drogi łączyły odległe osady, z których część była mocno ufortyfikowana. Spojrzenie na tarasy rolnicze, kanały nawadniające czy fortyfikacje daje pogląd na to, jak bardzo Majowie wpływali na wygląd otoczenia. I choć technologia LiDaR wprowadza sporo ułatwień w dziedzinie archeologii, to naukowcy przyznają, że bez klasycznych technik badania terenu nadal niewiele dowiedzielibyśmy się na ten temat. Dlatego wiele informacji uzyskano dopiero po fizycznym przebadaniu odnalezionych struktur.

[Źródło: livescience.com; grafika: PACUNAM]