Reklama
aplikuj.pl

W jaki sposób potomstwo „otrzymuje” geny?

Mejoza zachodzi w ludzkim organizmie w celu produkcji gamet, czyli komórek płciowych: plemników i komórek jajowych. Kiedy łączą się one w ramach procesu zapłodnienia, powstaje nowy genom.

Rozkładając DNA, naukowcy poszukiwali odpowiedzi na temat tego, jak zachodzi cały proces. Ich dokonania zostały opisane na łamach czasopisma Nature.

Kiedy zachodzi tzw. rekombinacja homologiczna, kluczowe okazują się regiony pseudoautosomalne (PAR), które powodują, iż chromosomy X oraz Y znajdą drogę do różnych plemników. Naukowcy już dawno zauważyli, że uszkodzenia obu nici występują bardzo rzadko, bo średnio raz na 10 mln par zasadowych.

Czytaj też: Poznaliśmy pochodzenie włoskiej różnorodności genetycznej

Badacze odkryli, iż kluczem do prawidłowego połączenia X i Y jest powtarzalna sekwencja DNA w PAR, która przyciąga białka związane z uszkodzeniami obu nici. Te klastry zmieniają budowę chromosomu w tym obszarze w taki sposób, że PAR staje się miejscem natężonego powstawania uszkodzeń obu nici.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

I choć chromosom X ma również te same powtarzające się sekwencje DNA, dwa chromosomy X w przypadku kobiecej mejozy zazwyczaj nie rekombinują w tym obszarze. Dlaczego nie? Autorzy badania twierdzą, że dzieje się tak dlatego, iż parowanie pomiędzy innymi regionami X ma tendencję do występowania w pierwszej kolejności i uniemożliwia powstawanie pęknięć w PAR.