Reklama
aplikuj.pl

W jaki sposób przywołujemy wspomnienia?

wspomnienia, wspomnienia mózg, przywoływanie wspomnień, pamięć, pamięć mózg, jak działa pamięć

Naukowcy przeprowadzili właśnie ciekawe badania nad pamięcią na szczurach. Odkryli oni nowy mechanizm, który odpowiada za odzyskiwanie pamięci długotrwałej.

Badacze z Uniwersytetu w Newadzie odkryli, że dwa obszary mózgu współpracują ze sobą w celu konsolidacji wspomnień. Jest to hipokamp oraz przedni zakręt kory obręczy (ACC). Podczas konsolidacji zależność pamięci przenosi się z hipokampa do ACC. Badania pokazują też, że podczas przywoływania pamięci ACC przejmuje pałeczkę i napędza hipokamp.

Czytaj też: Zanieczyszczenie oceanu szkodzi bakteriom, które wytwarzają tlen

W celu sprawdzenia tego naukowcy umieścili szczury w różnych środowiskach w różnych odstępach czasu. Zarejestrowali oni aktywność w ich mózgach oraz zbadali tkankę mózgową po zakończeniu eksperymentów.

Okazuje się, że to hipokamp napędza ACC podczas przywoływania pamięci z czasu powyżej dwóch tygodni. Jest to całkowicie nowy mechanizm, który wcześniej był nie znany. Badania nad pamięcią mogą przyczynić się do opracowania lepszych metod leczenia Alzheimera, stąd nawet najmniejsze odkrycia są bardzo ważne.

Czytaj też: URGOnight wykorzystuje EEG do poprawy snu

Źródło: Medicalnewstoday