Reklama
aplikuj.pl

W jaki sposób siedzący tryb życia i śniadanie wpływa na serce?

śniadanie, serce, śniadanie serce, TV, TV serce, siedzący tryb życia, siedzący tryb życia serce,

Prowadzenie siedzącego trybu życia jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Jednakże czy dotyczy to także układu sercowo-naczyniowego czy może tylko innych części ciała?

Naukowcy sugerują, że siedzenie przez dłuższy czas może osłabić zdolność organizmu do regulowania ciśnienia krwi i zmniejszenia jego przepływu. Jest to powiązane z rakiem i stresem oksydacyjnym. Można jednak przeciwdziałać tym skutkom.

Zjedzenie wysokoenergetycznego i obfitego śniadania zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu. W ten sposób można zmniejszyć ilość płytki, która z czasem wzrasta w tętnicach.

W celu potwierdzenia tego naukowcy z  First Cardiology Clinic at the National oraz Kapodistrian University in Athens zbadali różne wskaźniki zdrowia układu sercowo-naczyniowego i styl życia 2000 osób  w wieku od 40 do 99 lat w Grecji. Uczestnikami badania były osoby narażone na ryzyko rozwoju choroby serca, osoby chore oraz zdrowe.

Czytaj też: Muzyka synchronizuje mózgi słuchaczy

Okazało się, że osoby oglądające TV przez ponad 21 godzin tygodniowo miały prawie podwojoną szansę na odkładanie się płytki w tętnicach w porównaniu do osób oglądających telewizję mniej niż 7 godzin tygodniowo. Osoby z pierwszej grupy były też o 68% bardziej narażone na nadciśnienie oraz o 50% bardziej narażone na cukrzycę.

W drugiej części zbadano wpływ śniadań. Osoby w grupie spożywającej wysokoenergetyczny posiłek  składający się z mleka, sera, płatków chleba czy miodu mają znacznie zdrowsze tętnice niż osoby z pozostałych grup. Okazuje się więc, że to rzeczywiście w ten sposób można przeciwdziałać chorobom wynikającym z siedzącego trybu życia.

Czytaj też: Nowe badanie pokazuje dzielenie się genami u bakterii w celu przeżycia

Źródło: Medicalnewstoday