WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W jaki sposób siedzący tryb życia i śniadanie wpływa na serce?

Prowadzenie siedzącego trybu życia jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Jednakże czy dotyczy to także układu sercowo-naczyniowego czy może tylko innych części ciała?

Naukowcy sugerują, że siedzenie przez dłuższy czas może osłabić zdolność organizmu do regulowania ciśnienia krwi i zmniejszenia jego przepływu. Jest to powiązane z rakiem i stresem oksydacyjnym. Można jednak przeciwdziałać tym skutkom.

Zjedzenie wysokoenergetycznego i obfitego śniadania zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu. W ten sposób można zmniejszyć ilość płytki, która z czasem wzrasta w tętnicach.

W celu potwierdzenia tego naukowcy z  First Cardiology Clinic at the National oraz Kapodistrian University in Athens zbadali różne wskaźniki zdrowia układu sercowo-naczyniowego i styl życia 2000 osób  w wieku od 40 do 99 lat w Grecji. Uczestnikami badania były osoby narażone na ryzyko rozwoju choroby serca, osoby chore oraz zdrowe.

Czytaj też: Muzyka synchronizuje mózgi słuchaczy

Okazało się, że osoby oglądające TV przez ponad 21 godzin tygodniowo miały prawie podwojoną szansę na odkładanie się płytki w tętnicach w porównaniu do osób oglądających telewizję mniej niż 7 godzin tygodniowo. Osoby z pierwszej grupy były też o 68% bardziej narażone na nadciśnienie oraz o 50% bardziej narażone na cukrzycę.

W drugiej części zbadano wpływ śniadań. Osoby w grupie spożywającej wysokoenergetyczny posiłek  składający się z mleka, sera, płatków chleba czy miodu mają znacznie zdrowsze tętnice niż osoby z pozostałych grup. Okazuje się więc, że to rzeczywiście w ten sposób można przeciwdziałać chorobom wynikającym z siedzącego trybu życia.

Czytaj też: Nowe badanie pokazuje dzielenie się genami u bakterii w celu przeżycia

Źródło: Medicalnewstoday