Dwie nowe prace badawcze pokazują związek pomiędzy stanem zapalnym a zachowaniem układu immunologicznego. Okazuje się, że ten może odgrywać znaczącą rolę w naszych działaniach.

Naukowcy z Texas Christian University znaleźli dowody na związek pomiędzy cytokinami prozapalnymi a podejmowaniem decyzji w teraźniejszości. Hipoteza mówi, że mocniejsze zapalenia skorelowane są z decydowaniem się na natychmiastowe nagrody zamiast na te opóźnione w czasie.

Czytaj też: Północne Indie cierpią z powodu ogromnych upałów

W celu sprawdzenia teorii naukowcy zwerbowali 159 osób i wywołali wzrost cytokin prozapalnych. Następnie mieli oni ukończyć serię badań oceniających impulsywność, skupienie i zdolność do opóźniania nagród. Okazało się, że osoby miały wyższe poziomy markerów korelujących z wybieraniem natychmiastowych nagród.

Druga z prac sugeruje, że układ odpornościowy może zakłócać układ dopaminowy w celu regulowania zasobów energii danego organizmu. Ma to na celu zachowanie stanu spoczynku podczas stresu.

Aktualnie naukowcy pracują nad modelem obliczeniowym w celu badania skutków przewlekłego zapalenia, które może wpływać na podejmowanie decyzji opartych na wysiłku. Zgodnie z teorią, mechanizm ten w przeszłości chronił ludzi, ale teraz prowadzi do dysfunkcyjnych zachowań. Zobaczymy, czy w przyszłości obie teorie znajdą kolejne potwierdzenia.

Czytaj też: Dieta z prebiotykami może poprawić zdrowie mózgu

Źródło: Newatlas

 

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej