WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W jakim wieku są gwiazdy wchodzące w skład gromady NGC 1866?

Astronomowie przeprowadzili wszechstronne badanie gwiazd wchodzących w skład gromady kulistej NGC 1866. Dzięki niemu mogą lepiej zrozumieć, w jaki sposób funkcjonują młode gromady.

Obserwacje pokazują, że prawie wszystkie gromady kuliste zawierają różnorodne odmiany gwiazd składających się z lekkich pierwiastków, takich jak hel, tlen, azot, węgiel i wapń. NGC 1866 została odkryta w 1826 r. i znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana. Stanowi lokalizację dla wielu populacji gwiezdnych, w tym dużej liczby rozwiniętych gwiazd i ponad 20 cefeid. Dla astronomów NGC 1866 jest jednym z najciekawszych obszarów do analizowania populacji gwiazd w średnim wieku oraz testowania gwiezdnych modeli ewolucyjnych.

Czytaj też: Przez Drogę Mleczną przelatuje gwiazda wyrzucona przez czarną dziurę

Nowe badanie koncentrowało się na analizie właściwości ewolucyjnych pięciu cefeid w gromadzie. Naukowcy odkryli, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby wszystkie pięć obiektów należało do tej samej populacji gwiazd. Jedna z pięciu badanych cefeid jest znacznie starsza niż pozostałe cztery. Szacuje się, że owa gwiazda ma około 288 lub 202 mln lat, co wiąże się z jej prędkością obrotową. Pozostałe cztery cefeidy należą do wolniej rotującej młodej populacji o wieku wynoszącym około 176 milionów lat. Wygląda więc na to, że NGC 1866 jest gospodarzem dla co najmniej dwóch różnych wiekowo populacji gwiazd.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Obserwacje trzech układów pozwalają lepiej zrozumieć powstawanie gwiazd i planet