Reklama
aplikuj.pl

W laboratorium powstała hybryda koronawirusa. Czy może stanowić zagrożenie?

pandemia

Naukowcy z Washington University School of Medicine opracowali hybrydowego wirusa, który umożliwi większej liczbie naukowców udział w walce z pandemią. Dzięki modyfikacjom genetycznym udało się uczynić go mniej groźnym dla zdrowia.

Działania badaczy opierały się na wymianie genów łagodnego wirusa z tymi, które tworzą SARS-CoV-2. W ten sposób powstała hybryda, która zakaża komórki i jest rozpoznawana przez przeciwciała na podobnej zasadzie jak wirus odpowiedzialny za trwającą pandemię. Dzięki temu opracowany wirus może być wykorzystywany w laboratoryjnych warunkach, bez ścisłych środków bezpieczeństwa.

Dzięki surowicy pochodzącej od osób, które przeżyły COVID-19 oraz przeciwciałom, autorzy eksperymentu potwierdzili, że hybrydowy wirus był rozpoznawany na podobnej zasadzie jak SARS-CoV-2. Przeciwciała które radziły sobie z tym pierwszym, skutecznie zwalczały także drugiego. Z kolei jeśli nie były skuteczne w walce z SARS-CoV-2, również hybryda była dla nich nie do zatrzymania.

Czytaj też: Nietoperze są nosicielami wielu wirusów. Ale mają na nie sposób

Hybrydowy wirus może pomóc naukowcom ocenić szereg środków zapobiegawczych i metod leczenia COVID-19 na bazie przeciwciał. Wirus mógłby zostać wykorzystany do oceny skuteczności testowanych szczepionek. Poza tym, może okazać się przydatny w sprawdzaniu efektywności osocza pobieranego od wyzdrowiały oraz identyfikacji przeciwciał.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News