Reklama
aplikuj.pl

W naszej galaktyce może być wiele egzoplanet bogatych w wodę. Jak one funkcjonują?

Z obserwacji wynika, że na terenie Drogi Mlecznej może znajdować się wiele egzoplanet podobnych do Neptuna, na których występują duże ilości wody.

Zespół badawczy zarządzany przez przedstawicieli Arizona State University przeprowadził analizy skupiające się na mineralogii tego typu obiektów. Wyniki badań ukazały się na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.

Czytaj też: Na pobliskiej egzoplanecie może znajdować się życie pozaziemskie

Naukowcy zastanawiają się m.in. jaki jest wpływ oceanów wody na skaliste podłoża egzoplanet. Korzystając z komory diamentowej przeprowadzili oni szereg eksperymentów umożliwiających symulowanie warunków wysokiego ciśnienia panujących na skutek napierania mas wody na warstwę skały.

Autorzy eksperymentu zanurzyli krzemionkę w wodzie, skompresowali ją z wykorzystaniem bardzo wysokiego ciśnienia, a następnie podgrzali promieniami lasera. Na terenie innego laboratorium wykonali pomiary rentgenowskie umożliwiające monitorowanie reakcji zachodzących pomiędzy krzemionką a wodą.

W ten sposób naukowcy odnotowali, że przy wysokim ciśnieniu i temperaturze warstwa skały i wody była znacznie mniej „rozdzielona” niż można by przypuszczać. Tym samym sądzą oni, że cykl geochemiczny planet bogatych w wodę może być zupełnie inny od tego znanego z Ziemi, co potwierdziła Carole Nisr.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News