Reklama
aplikuj.pl

Te sztuczne formy życia są w pełni programowalne

Roboty są tworzone tak, aby naśladować żywe istoty, jednak do tej pory można je było bezproblemowo identyfikować. Sytuacja może ulec zmianie, ponieważ naukowcy wyhodowali stworzenia oparte na komórkach żab.

Nowe żywe roboty wykonane są z komórek skóry i serca pobranych od zarodków żab, połączonych w stabilne formy zaprojektowane przez superkomputer i wyhodownae na szalce Petriego. Komórki skóry nadają im kształt – który przypomina kropelkę z czterema „nogami” – natomiast komórki serca napędzają ich działanie.

Każdy z nich ma ok. 1 milimetra długości, a zespół badawczy nazywa je „ksenobotami”, po gatunku żaby Xenopus laevis, z którego pobrano komórki. Testy wykazały, że organizmy te przez wiele dni lub tygodni pływały w swoim środowisku, wykorzystując zmagazynowaną energię embrionalną. W grupach miały tendencję do pływania w kółko.

Być może nie brzmi to aż tak imponująco, ale zespół twierdzi, że zastosowana technika jest dowodem na to, że są to żywe, programowywalne maszyny. Można je zaprojektować tak, aby spełniały szereg zadań, takich jak oczyszczanie środowiska, a nawet ludzkiego ciała.

Zanim ksenoboty stały się rzeczywistością, zostały najpierw zaprojektowane z wykorzystaniem superkomputerów Deep Green. Algorytm stworzył tysiące możliwych konstrukcji dla żywych robotów, a następnie przeprowadził symulacje w celu określenia, które konfiguracje są najlepsze do wykonania danego zadania. W ciągu wielu pokoleń, udane kombinacje były udoskonalane aż do momentu, gdy komputer zaprojektował obecną formę ksenobotów.

Następnie naukowcy „zmontowali” żywe organizmy zgodnie z planem. Zbierali żabie komórki macierzyste, izolowali je i inkubowali, a następnie cięli i łączyli pod mikroskopem. Jedną z ich zalet jest to, że te żywe systemy mogą się samodzielnie uzdrawiać. Zespół badawczy przetestował to, przecinając niektóre z nich niemal całkowicie na pół – po pewnym czasie roboty samodzielnie się naprawiły. A po wykonaniu swojej pracy, ksenoboty stały się po prostu nieszkodliwymi martwymi komórkami, które są całkowicie biodegradowalne.