Reklama
aplikuj.pl

W pobliskiej galaktyce znajdują się „duchy” supernowych

Astronomowie z Uniwersytetu w Manchesterze oraz kilku innych uczelni dokonali analizy obiektów znajdujących się w Małym Obłoku Magellana, sąsiedniej galaktyce znajdującej się 199 000 lat świetlnych od Ziemi.

Naukowcy odkryli dwie potencjalne, nieznane wcześniej resztki supernowej – chmurę gazu i pyłu pozostałą po eksplozji gwiazdy. Ponadto wykryli sygnały radiowe z ponad 20 mgławic planetarnych, które były już znane z przeprowadzonych wcześniej obserwacji optycznych.

Badanie pobliskich galaktyk jest niezwykle cennym doświadczeniem, a często nadal kryją one wiele tajemnic. Obserwacje zostały przeprowadzone w ramach pilotażowego projektu badawczego Evolutionary Map of the Universe (EMU) z wykorzystaniem nowego radioteleskopu CSIRO.

Komentując wyniki badania, dr Tana Joseph powiedziała, że astronomowie są teraz w stanie połączyć te dane z obserwacjami z teleskopów optycznych, rentgenowskich, promieniowania gamma i podczerwonego, pozwalając na badanie Małego Obłoku Magellana i innych galaktyk w niespotykanych dotąd szczegółach.

Obserwacje były prowadzone na dwóch różnych częstotliwościach radiowych (960 MHz i 1320 MHz), z czułością ponad 4 razy większą niż w przypadku poprzednich badań tej galaktyki. ASKAP ujawnił ponad 7000 unikalnych źródeł radiowych ze strony Obłoku, a wiele z nich to galaktyki „prześwitujące” przez Obłok. Projekt EMU ma pozwolić na wykrycie nawet 70 milionów galaktyk w ciągu pięciu lat. Wcześniej naukowcy zidentyfikowali około 2,5 miliona galaktyk na przestrzeni 40 lat.