Reklama
aplikuj.pl

W przeciwieństwie do innych galaktyk, ta nie odsuwa się wraz z rozszerzaniem Wszechświata

Nowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia Messiera 90, galaktykę spiralną oddaloną o około 60 milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej. Co ciekawe, owa galaktyka, w przeciwieństwie do innych, nie oddala się od Ziemi. 

Chociaż sam obraz jest niesamowity, jeszcze bardziej fascynujące są informacje, które astronomowie odkryli podczas jego uwieczniania. Messier 90 jest jedną z niewielu galaktyk zmierzających w kierunku Drogi Mlecznej. Naukowcy są w stanie powiedzieć, że galaktyka zbliża się do nas za sprawą światła pochodzącego od Messiera 90. Tłumaczą oni, że wiedzą to dzięki temu, że galaktyka kompresuje długość fali emitowanego przez nią światła, gdy porusza się w naszym kierunku. W widmie światła widzialnego krótsze długości fal są niebieskie. Ponieważ światło jest skompresowane z naszej perspektywy, Messier 90 przedstawia zjawisko zwane „przesunięciem ku fioletowi”, które wskazuje naukowcom, że galaktyka zbliża się do Drogi Mlecznej.

Czytaj też: W przestrzeni kosmicznej dryfuje 30 podwójnych gwiazd poza ich galaktykami

Messier 90 jest częścią Gromady w Pannie, zawierającej ponad 1200 galaktyk. Astronomowie przyznają, że przesunięcie ku fioletowi w wykonaniu Messiera 90 jest prawdopodobnie spowodowane niesamowitą masą gromady, która przyspiesza galaktyki znajdujące się wewnątrz niej do dużych prędkości. Powoduje to, że znajdują się one na dziwacznych orbitach. Co ciekawe, sama gromada odsuwa się od nas.

[Źródło: livescience.com; grafika: ESA]

Czytaj też: Naukowcy rozwiązali zagadkę galaktyki, która nie zawiera ciemnej materii