Reklama
aplikuj.pl

W starożytnej Grecji dbano o niepełnosprawnych. Zobaczcie, jakie stosowano rozwiązania

Badanie, którego opis ukazał się na łamach Antiquity opisuje niezwykle interesujące doniesienia dotyczące starożytnej Grecji. Archeolodzy twierdzą bowiem, że w tamtejszych budynkach pojawiały się ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Niektóre ze znalezionych „ramp” pochodzą sprzed IV wieku p.n.e., i prawdopodobnie były używane przez osoby z ograniczonymi możliwościami przemieszczania, m.in. starszych ludzi, dzieci czy kobiety w ciąży.

Co ciekawe, na terenie ówczesnych Aten zapewniano pokrycie kosztów utrzymania dorosłych mężczyzn, którzy z powodu niepełnosprawności nie byli w stanie się samodzielnie wyżywić. W Grecji tworzone również sanktuaria lecznicze, przeznaczone dla osób potrzebujących leczenia, m.in. problemów ze wzrokiem, bezpłodności dolegliwości związanych z ciążą, zatruć, problemów rozwojowych wieku dziecięcego oraz zwyrodnień kończyn.

Czytaj też: Sprawdźcie odkrycia astronomiczne wprost ze starożytnej Grecji

I choć opisywane rampy były popularne w sanktuariach leczniczych, to w pozostałych miejscach budowano je stosunkowo rzadko. Badania prowadzone na terenie świątyń zbduowanych w porządku doryckim wykazały, że rampy zamontowano w mniej niż 20 z nich. Dla porównania, w sanktuarium zdrowotnym Asklepiosa na terenie Epidauros znajdowało się aż 11 ramp.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News