Reklama
aplikuj.pl

W stronę Ameryki zmierza podwójny huragan. To pierwszy taki w historii

W przyszłym tygodniu, po raz pierwszy w historii zapisów, dwa huragany jednocześnie mogą uderzyć w Zatokę Meksykańską.

Dwukrotnie, w latach 1933 i 1959 zdarzyło się, że dwie burze tropikalne wystąpiły w tym samym czasie w obrębie Zatoki Meksykańskiej. Nie były one jednak huraganami. Naukowcy przewidują, że jeśli tym razem dojcie do historycznego wydarzenia, to może wystąpić tzw. Efekt Fujiwhara. Ma on miejsce, gdy dwa cyklony tropikalne zbliżają się do siebie i zaczynają krążyć wokół wspólnego centrum.

Obecnie na wschód od Portoryko znajduje się burza tropikalna Laura, a wczesne prognozy sugerują, że w ciągu weekendu i na początku przyszłego tygodnia obejmie ona swoim zasięgiem USA, Wyspy Dziewicze, Haiti, Dominikanę, Kubę i Zatokę Meksykańską. Drugi fron – o ile przyjmie formę burzy – zyska nazwę Marco.

Czytaj też: Co jest groźniejsze od huraganu i tornada?

Analizy wskazują, że zmierza on na północ od obecnej lokalizacji w pobliżu Hondurasu i prawdopodobnie również dotrze do Zatoki. NHC wydało ostrzeżenia przed burzami tropikalnymi dla części Hondurasu i południowo-wschodniego Meksyku, a dla znacznej części wschodniego Meksyku – ostrzeżenie przed huraganem. Eksperci ostrzegają przed podwójnym huraganem, choć nadal pozostaje szansa, iż nie dojdzie do takowego.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News