Reklama
aplikuj.pl

W Szkocji znajduje się budowla podobna do słynnego Stonehenge

Okrąg złożony ze stojących kamieni został niedawno zauważony przez archeologów ze Szkocji. Okazuje się jednak, że lokalni rolnicy wiedzieli o nim od wielu lat. 

Starożytna monumentalna budowla – prawdopodobnie powstała między 3500 a 4500 lat temu – składa się z 10 kamieni o wysokości około 1 metra. Stoją one w okręgu o średnicy około 7,7 m. Kamienna formacja znajduje się na polach uprawnych w pobliżu wioski Alford, niedaleko Aberdeen.

Pomnik jest przykładem „leżącego” kamiennego kręgu, stylu charakterystycznego dla północno-wschodniej Szkocji i południowo-zachodniej Irlandii. Członek zespołu archeologicznego, Neil Ackerman, powiedział że kamienny krąg został „odkryty” przez archeologów dopiero w listopadzie ubiegłego roku, po tym, jak sprzedano ziemię, na której się znajdował.

Okazało się, iż kilka miejscowych osób znało go, ponieważ spacerowali w tamtych okolicach z psami. Jeden z lokalnych mieszkańców przyznał, że krąg był znany już w latach 30. Ackerman stwierdził, że kamienny krąg w pobliżu Alford może być jedną z ostatnich tego typu pełnych formacji, które można znaleźć w północno-wschodniej Szkocji.

Kamienne kręgi, jak powiedział Ackerman, były często budowane na bazie dawnych kopców. W prehistorii używano ich do pochówku skremowanych ludzkich szczątków. Podobnie jak wiele innych kręgów, również ten w jest ukierunkowany na podstawie leżącej skały w południowo-zachodniej części budowli. Niektórzy badacze sądzą, że orientacja ta odzwierciedla położenie zachodzącego słońca w środku zimy, co byłoby ważną datą dla ludów zajmujących się rolnictwem.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Stare obrazy szpiegowskie ujawniają tajemnice Bliskiego Wschodu