Reklama
aplikuj.pl

W taki oto sposób okręty amerykańskiej marynarki wystrzeliwują torpedy we wrogie statki podwodne

W taki oto sposób okręty amerykańskiej marynarki wystrzeliwują torpedy we wrogie statki podwodne
W taki oto sposób okręty amerykańskiej marynarki wystrzeliwują torpedy we wrogie statki podwodne

Na YouTube zawitał właśnie film, który ukazuje, w jaki to sposób okręty amerykańskiej marynarki wojennej wystrzeliwują torpedy przeznaczone kadłubom statków podwodnych.

Tym razem materiał uwiecznił wyrzutnie Mark 32 Triple Torpedo Tube (TTT), która umożliwia krążownikom i niszczycielom bezpośredni udział w walce przeciw, a dokładnie w polowaniu na okręty podwodne za pomocą akustycznych torped naprowadzających. Wszystko rozpoczyna się w prostej, choć skutecznej wyrzutni, która wykorzystuje pneumatyczny system na bazie sprężonego powietrza, wystrzeliwujący torpedy z dala od okrętu podwodnego do morza:

W przeszłości wyrzutnia Mark 32 TTT była łatwym sposobem na szybkie zwiększenie siły ognia przeciw okrętom podwodnym. System składa się z trzech rur torpedowych z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym, połączonych razem na obrotowym uchwycie, z których każde zawiera lekką torpedę Mk 46 przeciw okrętom podwodnym. Rury są przechowywane równolegle do statku i wysuwane na zewnątrz podczas ćwiczeń lub walki.

Stosowane w nich torpedy zostały po raz pierwszy wprowadzone w 1963 roku i od tego czasu są stopniowo aktualizowane. Obecnie wspomniany Mark 46 ma zaledwie metr szerokości, 2,59 metrów długości, a waga jego głowicy wybuchowej wynosi nieco ponad 44 kilogramów. Chociaż jest stosunkowo lekka, głowica jest wystarczająco potężna, aby zadać poważne, jeśli nie potencjalnie śmiertelne obrażenia kadłubowi łodzi podwodnej.

W ten musi jednak najpierw trafić, dlatego też po wystrzeleniu torpedy Mk 46 za pomocą Mark 32, ta natychmiast rozpoczyna poszukiwania wrogich okrętów podwodnych. Torpeda wprowadza wzór wyszukiwania ”węża” lub ”okręgu”, poruszając się z małą prędkością, aby zminimalizować swój własny szum, aż do wykrycia łodzi podwodnej. Wtedy to przyspiesza nawet do 83 km/h i poza tym może pochwalić się maksymalnym zasięgiem prawie 11 kilometrów i możliwością zanurkowania do 457 metrów.

Czytaj też: SpaceX po raz pierwszy przetestowało lotniczą wersję silnika Raptor

Źródło: PopularMechanics