Reklama
aplikuj.pl

W tej galaktyce niedawno eksplodowała supernowa. Zobaczcie, jak się zmieniła

Droga Mleczna ma długie, spiralne ramiona i centrum, w którym znajduje się supermasywna czarna dziura. Takie obiekty są prawdopdpodobnie dość powszechnie spotykane w całym wszechświecie.

Sama galaktyka również nieszczególnie się wyróżnia na tle innych. Sytuacja jest zupełnie odmienna w przypadku NGC 2442, którą można można nazwać co najmniej nietypową. Jest ona bowiem niezwykle asymetryczna i wygląda jak gigantyczny hak. Szczególnie interesujący wydaje się fakt, iż niedawno na jej terenie doszło do eksplozji supernowej.

W przypadku NGC 2442 w eksplozji prawdopodobnie brał udział układ podwójny gwiazd. Jeden z tworzących go obiektów niesutannie pobierał materię tworzącą jego kosmicznego towarzysza. W pewnym momencie owa gwiazda stała się na tyle masywna, że zachodząca fuzja nuklearna doprowadziła do potężnej eksplozji.

Czytaj też: Jak powstają gwiazdy w małych galaktykach?

Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a udało się uchwycić szczegóły związane z tą galaktyką. Na zdjęciu widać jasno oświetlone centrum otoczone przez obszary, w których powstają gwiazdy i znajdują się masy pyłu i gazu. Już na pierwszy rzut oka widać, iż NGC2442 nie jest typową galaktyką, z jakimi zazwyczaj mają do czynienia astronomowie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News