Reklama
aplikuj.pl

W ten sposób naukowcy rozróżniają ery geologiczne

Na przestrzeni miliardów lat istnienia naszej planety doszło do wielu zmian. Część z nich zapisała się w taki sposób, że rozróżniamy je jako ery geologiczne.

Naukowcy korzystają z systemu zwanego International Geologic Time Scale, który dzieli czas na pięć jednostek: eony, ery, epoki, okresy i wieki. Zazwyczaj są one definiowane na podstawie zmian zaobserwowanych w zapisie kopalnym. Odzwierciedlają one m.in. zmiany środowiskowe, a w ogólnym rozrachunku – główne wydarzenia w historii Ziemi.

Jedna z najważniejszych zmian nastąpiła ok. 65 mln lat temu, w okresie uderzenia asteroidy, które doprowadziło do wyginięcia dinozaurów. Właśnie wtedy zakończył się mezozoik, a rozpoczął kenozoik. W jaki sposób naukowcy odróżnili te dwie ery? Dzięki warstwom osadów – w przypadku „przejścia” znacząco zmieniły się bowiem poziomy irydu w glebie.

Takich zmian było naprawdę wiele, m.in. podczas zwężenia Cieśniny Gibraltarskiej, do której doszło ponad 5 mln lat temu. To w tamtym okresie zakończył się miocen i rozpoczął pliocen. Badacze zaobserwowali w tym przypadku różnice dotyczące złóż soli oraz gipsu. Co ciekawe, niedawno również rozróżniono nieznaną wcześniej erę, zwaną Chibanią.