WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

W tych kombinezonach polecicie w kosmos z Virgin Galactic

W wyniku 10-miesięcznej współpracy Virgin Galactic z Under Armour firma doczekała się finalnej wersji kombinezonów/odzieży kosmicznej, które będą wykorzystywane przez pierwszych komercyjnych astronautów i pasażerów. Zostały one ujawnione na imprezie w Nowym Jorku, prowadzonej przez założyciela Virgin Galactic, Sir Richarda Bransona, w stroju, który będzie nosił na inauguracyjny komercyjny lot kosmiczny firmy.

Po licznych badaniach, kompromisach i testach, Virgin Galactic postawiło na możliwy złoty środek między praktycznymi, estetycznymi i rynkowymi kwestiami w swoich kombinezonach kosmicznych, choć firma nieco zaszalała z tą nazwą. Widoczne na fotkach kombinezony są raczej tymi lotniczymi, które nie jest w stanie ochronić użytkownika przed próżnią kosmiczną.

Warstwa podstawowa, która jest zasadniczo bielizną, została zaprojektowana tak, aby zapewnić nie tylko wygodne dopasowanie, ale także lepszą wydajność i przepływ krwi zarówno w warunkach wysokiego, jak i zerowego przyśpieszenia. Został wykonany z nowej tkaniny UA Intelliknit, która trzyma na wodzy zarówno wilgoć, jak i temperaturę. Kombinezon składa się również z UA Clone, a więc zastrzeżonej tkaninie asetetycznej, która została zaprojektowana tak, aby reagować na rozciąganie. Ponadto elementy okalające ramiona i szyje zostały zabezpieczone dodatkami, które chronią użytkownika przed obciążeniami. Nie zabrakło przy tym m.in. licznych kieszeni na rzeczy osobiste.

Całość dopełnia lekka para butów opartych na obuwiu kierowcy wyścigowego i podobnie jak kombinezon, wykorzystuje topowe technologicznie materiały, czy piankę amortyzującą w UA HOVR w podeszwie. Uzupełnieniem tego jest kurtka, którą pasażer może zachować po locie.

ŹRÓDŁO: New Atlas