Reklama
aplikuj.pl

W tych miejscach Układu Słonecznego może występować życie

zycie pozaziemskie

Sensacyjne odkrycie dokonane w wenusjańskiej atmosferze sugeruje, że być może występuje tam życie. Jakie są inne miejsca na terenie naszego układu, w których również moglibyśmy spotkać żywe organizmy?

Mars to z pewnością najmniej zaskakujący uczestnik tego zestawienia. Od dawna mówi się o potencjalnych mikroorganizmach, które mogły przetrwać zmiany klimatyczne na Czerwonej Planecie. Wcześniej niemal na pewno znajdowały się tam rzeki, jeziora i morza. Co więcej, nawet teraz niektóre formy życia mogłyby przetrwać np. pod ziemią bądź w ogromnych jaskiniach chroniących przed nadmiarem promieniowania. Mars jest interesujący również ze względu na fakt, że już w przyszłym roku powinniśmy dowiedzieć się, czy występuje tam życie.

Europa jest z kolei księżycem Jowisza. Rozmiary tego obiektu są mniejsze niż Srebrnego Globu, a wykonanie okrążenia wokół gazowego giganta zajmuje mu 3,5 dnia. Naukowcy sądzą, że Europa jest aktywna geologicznie, a metaliczne, rozgrzane wnętrze zapewnia tam temperatury, w których mogłyby przetrwać niektóre ziemskie organizmy. Pod grubą warstwą lodu najprawdopodobniej znajduje się sporych rozmiarów ocean, co również napawa optymizmem.

Czytaj też: Szef Roskosmosu określił Wenus mianem “rosyjskiej planety”

Enceladus to również naturalny satelita, choć krążący wokół Saturna – nie Jowisza. Badacze zwrócili na niego uwagę, gdy zauważyli, że z jego powierzchni wystrzeliwują ogromne gejzery. Ich obecność sugeruje, że pod warstwą lodu musi znajdować się zbiornik ciekłej wody. Jeszcze bardziej interesująco robi się w związku z faktem, iż w owych strumieniach znaleziono cząstki organiczne charakterystyczne dla ziemskich kominów hydrotermalnych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Jednym z sąsiadów Enceladusa jest Tytan. Największy księżyc Saturna ma grubą atmosferę, choć zamiast wody łatwiej tam spotkać… metan. Wspomniana atmosfera składa się głównie z azotu, który jest ważnym elementem budulcowym białek we wszystkich znanych formach życia. Obserwacje wykryły obecność rzek i jezior złożonych z ciekłego metanu i etanu oraz tzw. kriowulkanów. Te ostatnie najprawdopodobniej wydalają wodę, dzięki czemu Tytan może do pewnego stopnia przypominać Enceladusa.