Reklama
aplikuj.pl

W Wiedniu powstanie 25-piętrowy wieżowiec z drewna

W 2016 roku architekci z Wiednia zaczną pracować nad 85-metrowym wieżowcem, tworzonym w przeważającej części z drewna. Serwis The Guardian informuje, iż wzniesienie około 25-piętrowego budynku będzie kosztowało 60 milionów euro. Jego budowa zapobiegnie wydzieleniu się 2800 ton dwutlenku węgla, które powstałyby podczas budowy betonowego wieżowca o podobnych rozmiarach. To wynik rozwijającego się trendu wśród architektów, mających na uwadze ochronę środowiska.

Śladami Wiednia ma pójść Sztokholm. W 2023 roku powstanie tam 34-piętrowy, drewniany apartamentowiec. Australia i inne państwa europejskie również zainteresowały się tym oryginalnym pomysłem. Jest on przede wszystkim bardzo ekologiczny ze względu na fakt, że eliminuje zużycie ogromnych ilości betonu, przy produkcji którego wytwarza się mnóstwo dwutlenku węgla. Drewniane budynki nie tylko pozwolą uniknąć ww. dodatkowej emisji CO2, ale także pozwolą utrzymać ogromne jego ilości w wykorzystanym do budowy drewnie. Jeden metr kwadratowy rosnącego drzewa potrafi bowiem wchłonąć aż tonę dwutlenku węgla rocznie, a dwutlenek węgla jest uwalniany z powrotem do atmosfery dopiero w procesie spalania lub gnicia.

Niestety żyjemy w świecie, gdzie rządzi stal i szkło, więc powrót do drewna prosty raczej nie będzie. Takie budowle niepokoją obywateli dużych miast i budzą oczywiście wiele pytań.

Czy drewniany budynek będzie podatny na pożary?

Ogień to wielkie zagrożenie dla każdej wysokiej budowli. Niedawno w Dubaju, drapacz chmur niefortunnie nazwany „pochodnią”, zajął się ogniem, a jego fragmenty spadały na pobliskie ulice. Eksperci tacy jak Michael Ramage z University of Cambridge tłumaczyli już nie raz, że drewno w razie pożaru może poradzić sobie lepiej niż stal. Spali się i zwęgli, ale budynek pozostanie w całości.

Czy drewniany budynek będzie wytrzymały?

WIDC

W 2013 roku architekt Michael Green podczas wykładu na TED, przedstawił pomysł tworzenia wieżowców z drewna większej publiczności. Jego firma postawiła „Wood Innovation and Design Center”, które jest największym drewnianym budynkiem w Ameryce Północnej, mierzy on 27 metrów wysokości. Do budowy wykorzystano deski przełożone specjalnym klejem, który daje niesamowitą wytrzymałość. Architekci nadal zastanawiają się jak wysoki budynek mogą wznieść wykorzystując ten surowiec. Ciekawe jest to, że zaczynamy wracać do materiałów wykorzystywanych w przeszłości. Wydawałoby się, że era drewna jest już dawno za nami, a tutaj okazuje się, iż dopiero je odkrywamy.

Jak długo wytrzyma?

Dsc_7939_m

Drewno może wytrzymać naprawdę bardzo dużo czasu pod warunkiem, że będzie się o nie odpowiednio dbać. Najstarszy drewniany budynek na świecie to Japońska świątynia Horyu-ji wzniesiona w 607 roku na polecenie księcia Shōtoku. Stoi do dziś, nie jako ruina, ale w pełni funkcjonalny budynek użytkowany każdego dnia.