WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

W zmienianiu kolorów żaden kameleon nie dorówna tej ośmiornicy

W zmienianiu kolorów żaden kameleon nie dorówna tej ośmiornicy

Nie ważne, czy w ośmiornicach widzicie oślizgłe twory, czy potworności z twórczości Lovecrafta – nagranie ze śpiącą Heidi z pewnością Was zadziwią. 

Czytaj też: W tajemniczej kieszeni może znajdować się 50 mln ton dwutlenku węgla

Komentarz do materiału ze śpiącą ośmiornicą Heidi, która zmieniała dowolnie swój kolor (co jest ponoć rzadkością w królestwie zwierząt) zapewnił David Scheel, profesor biologii morskiej na Alaska Pacific University. Ten twierdzi, że to może być pierwszy raz w historii, kiedy drzemiąca sobie ośmiornica została tak dobrze nakręcona.

Oddajemy więc głos specjaliście, który twierdzi, że na podstawie tego, co wiemy o ośmiornicach i ich zamiłowaniu do zmiany kolorów i wzorów, możemy przewidzieć o czym tak naprawdę śni.

Byłem świadkiem czegoś, czego nigdy wcześniej nie widziałem. Można niemal po prostu opowiedzieć o zmianach w ciele. I opowiedzieć jej sen. 

Według Scheela zwyczajne dla ośmiornicy trupio blade zabarwienie zaczyna się zmieniać, ponieważ śni o złapaniu kraba. W pewnym momencie przechodzi nawet do głębokiego ciemnego fioletu, a następnie w pełnowymiarowy wzór kamuflażu.

To kamuflaż, jakby właśnie zabiła kraba, a teraz zamierzała spocząć i go zjeść, i nie chce, żeby ktokolwiek ją zauważył.

Czytaj też: To zdjęcie przedstawia wystrzeliwanie astronautki w kosmos

Źródło: Popular Mechanics