Reklama
aplikuj.pl

Wampir sprzed 330 milionów lat. Ten głowonóg zmieni postrzeganie ewolucji ośmiornic

Skamieniałość licząca około 330 milionów lat okazała się głowonogiem należącym do nadrzędu wampiropodów. Zwierzę to jest więc najstarszym znanym przodkiem ośmiornic oraz wampirzyc.

Dotychczas zakładano, że ośmiornice wyewoluowały od przodka wywodzącego się z triasu, który trwał od około 252 do 201 milionów lat temu. Znacznie starsze zwierzę, które przypisano do nowego gatunku Syllipsimopodi bideni posiada dziesięć ramion, a nie osiem , jak ma to miejsce w przypadku współczesnych ośmiornic. Oznacza to, że w toku ewolucji doszło do zaniku dwóch ramion.

Czytaj też: Farma ośmiornic ma zostać wkrótce otwarta. Pomysł wzbudza masę kontrowersji

Ośmiornice i ich przodkowie składają się głównie z tkanek miękkich, co znacząco utrudnia utrzymanie ich w dobrym stanie na przestrzeni milionów lat. Istnieją jednak miejsca znane jako fossil lagerstätten. Termin ten wywodzi się z języka niemieckiego i odnosi się do osadów zawierających ogromne ilości doskonale zachowanych skamieniałości. Jedno z takich miejsc znajduje się na terenie stanu Montana i stanowiło obiekt działań Neila Landmana i Christophera Whalena.

Syllipsimopodi bideni należał do podrzędu wampiropodów

Nasze odkrycia sugerują, że najwcześniejsze wampiropody, przynajmniej powierzchownie, przypominały występujące obecnie kałamarnice. Syllipsimopodi bideni podważa również dotychczasowe argumenty dotyczące pochodzenia wampiropodów i zapewnia nowy model ewolucji wewnątrzskorupowych głowonogów.

wyjaśnia Whalen

Czytaj też: Naukowcy natrafili na świetnie zachowane skamieniałości. Bogactwo życia sprzed milionów lat

Obaj naukowcy zaprezentowali swoje dokonania na łamach Nature Communications. Ich zdaniem wspólny przodek dzisiejszych głowonogów, podobnie jak w przypadku niedawno odkrytego gatunku, również posiadał dziesięć ramion. Co więcej, dwa ramiona Syllipsimopodi bideni były dłuższe od pozostałych. Być może zwierzę używało ich do chwytania zdobyczy, natomiast krótsze służyły mu do jej przytrzymywania czy obracania nią. Poza tym, szczątki sprzed 330 milionów lat posiadają tzw. gladius. Ten element budowy nie występuję u ośmiornic, choć pojawia się u kałamarnic i wampirzyc.