Reklama
aplikuj.pl

Warto wymienić starą kartę graficzną na nową

Akcja partnerska

Ostatnimi czasy na rynku pojawiło się sporo nowych kart graficznych opartych o rdzenie Nvidia. Oferują one naprawdę spory skok wydajnościowy w stosunku do poprzedniej generacji więc warto rozważyć zakup nowych konstrukcji.

Jaka jest różnica w wydajności?

Nvidia bardzo mocno chwali się znacznym zwiększeniem wydajności względem poprzedniej generacji. W niższej cenie możecie zyskać znacznie więcej klatek na sekundę w najnowszych grach. Ma to w szczególności znacznie przy wyższych rozdzielczościach w tytułach AAA, które są coraz bardziej wymagające. Ale jakiego dokładnie wzrostu możecie oczekiwać?

Powyższe wykresy jasno pokazują, że wzrost względem poprzedników jest naprawdę spory. Skupiłem się tutaj głównie na kartach ZOTAC, które w większości miałem okazję przetestować. RTX 3060 Ti wypada lepiej od RTX 2080 SUPER. Nie ma go nawet co porównywać do RTX 2060/ RTX 2060 SUPER, bowiem jest tutaj widoczna przepaść. W rozdzielczości 4K różnica wynosi aż 35%, co jest ogromną różnicą. Karta też idealnie sprawdzi się w rozdzielczości 2K.

RTX 3070 jest mocniejszym bratem RTX 3060 Ti. Tutaj różnica pomiędzy tymi kartami sięga 22% w rozdzielczości 4K. Karta wypada tak naprawdę na poziomie RTX 2080 Ti, czyli najmocniejszej karty poprzedniej generacji. Taka wydajność pozwala na cieszenie się w pełni płynną rozgrywką w rozdzielczości 2K oraz 4K przy lekkim obniżeniu detali.

RTX 3080 przynosi znaczny wzrost wydajności względem RTX 2080 Ti. Różnica w rozdzielczości 4K sięga aż 22%, co pokazuje jaki postęp wykonała Nvidia w nowych kartach. RTX 2080 Ti nie pozwalał tak naprawdę na odpalenie gier w najwyższych detalach w rozdzielczości 4K. RTX 3080 zmienia to i świetnie nada się do rozgrywki w tej rozdzielczości. Mając mocno podkręconą wersję grafiki (np. ZOTAC GeForce RTX 3080 Trinity OC) bez problemów odpalicie najnowsze gry w rozdzielczości 4K w ciemno włączając maksymalne detale. Wreszcie więc możecie w pełni wykorzystać możliwości takich monitorów.

Na koniec pozostał RTX 3090. Jest to karta wydajniejsza od RTX 3080 o ok. 13%. Warto jednak zwrócić uwagę, że w stosunku do RTX 2080 Ti występuje aż 38% wzrost wydajności w rozdzielczości 4K. RTX 3090 to grafika mająca aż 24 GB pamięci GDDR6X, co powinni docenić profesjonaliści. Karta także, jako pierwsza na rynku, pozwala na odpalenie gier w rozdzielczości 8K, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się kompletną abstrakcją.

Ray tracing i DLSS zmieniają zasady gry

Mówiąc o kartach RTX nie możemy zapomnieć o dwóch ważnych technologiach – ray tracingu i DLSS. Pierwsza z technologii pozwala na symulowanie fizycznego zachowania światła, co przekłada się na renderowanie grafiki o kinowej jakości. Znacząco zmienia to jakość wyświetlanego obrazu, a światła, cienie czy odbicia wyglądają znacznie bardziej realistycznie.

Należy jednak pamiętać, że włączenie RT powoduje znaczny spadek wydajności. Tutaj na pomoc przychodzi DLSS, czyli Deep Learning Super Sampling. Jest to technika renderingu oparta o SI. Dzięki dedykowanym procesorom SI rdzeni Tensor możliwe jest zwiększenie ilości fps w gach przy zachowaniu znakomitej jakości obrazu. DLSS zazwyczaj dostępny jest w trzech trybach: Jakość, Zbalansowany i Wydajność. Możecie więc dopasować tryb do aktualnej rozgrywki i własnych wymagań.

Połączenie RT z DLSS to rzecz, którą Nvidia najbardziej się chwali. Techniki te implementowane są w najnowszych grach, gdzie możecie zobaczyć na własne oczy różnice w obrazie. Bardzo często też do tej kwestii odnoszą się testerzy, którzy jasno mówią, że druga generacja DLSS znacząco podnosi ilość klatek na sekundę przy jednoczesnym braku spadku jakości obrazu. Połączenie tych dwóch technik sprawia więc, że możecie cieszyć się najwyższą możliwość jakością gry bez dużej starty na wydajności.

Nowe karty to także ciekawe funkcje

Nvidia ma także wiele ciekawych funkcji przeznaczonych dla graczy i nie tylko. Wspomnę tutaj o dwóch technologiach: Reflex i Broadcast.

Reflex zapewnia najniższe opóźnienia i największą responsywność. Dzięki temu w grach typowo esportowych możecie zyskać przewagę nad konkurencją. Dzieje się tak, bowiem możecie szybciej zareagować na wydarzenia oraz macie zwiększoną precyzję celowania. W skład Reflex wchodzą dwie ważne rzeczy – Reflex Low Latency oraz Analizator Opóźnień. Pierwsza z technologii pozwala na znaczące zmniejszenie opóźnień systemu. Na wykresie poniżej możecie zobaczyć, jak duże są różnice w różnych grach.

nvidia refelx wykres

Analizator Opóźnień pozwala na zmierzenie dokładnego czasu od momentu naciśnięcia klawisza do powstania sygnału cyfrowego. Dzięki temu zawodowi gracze (i nie tylko!) mogą dobrać sprzęt tak, aby osiągać jak najlepsze wyniki w grach. Działa to tylko z monitorami z wbudowanym sprzętowym Analizatorem Opóźnień.

Nvidia Broadcast pozwala na znaczące poprawienie jakości streamów, wideokonferencji czy rozmów. Aplikacja wykorzystuje enkoden NVENC, który zapewnia wysoką jakość obrazu i odciąża procesor. Dzięki Broadcast możecie usuwać szumy, nakładać wirtualne tło czy automatycznie dopasowywać obraz. Możecie więc wyciszyć osobę, która gra z Wami, usunąć tło pokazujące Wasz pokój i nałożyć tam co chcecie (nie potrzeba do tego green screena) albo wykorzystać SI do śledzenia Waszych ruchów głowy, przez co zawsze będziecie w centrum uwagi.

Warto wymienić starą grafikę na nową

Nowe karty graficzne z serii RTX 3000 zapewniają znacznie lepszą wydajność od poprzedników, oferują najnowsze technologie oraz ciekawe funkcje. To wszystko sprawia, że ciężko o lepszy sprzęt dla gracza. Jeśli więc nie jesteście zadowoleni z obecnej karty graficznej to warto zastanowić się nad zakupem najnowszych grafik na rynku. Wybierając dobrej jakości karty będziecie mieli pewność, że zapewnią Wam one najlepsze możliwe wrażenia z najnowszych gier AAA.

Materiał powstał we współpracy z firmą ZOTAC.