Reklama
aplikuj.pl

watchOS 9 zaprezentowany. Pojawiają się nowe tarcze, funkcje zdrowotne i nie tylko

watchOS 9 zaprezentowany. Pojawiają się nowe tarcze, funkcje zdrowotne i nie tylko

Podczas tegorocznego wydarzenia WWDC 2022 nie mogło zabraknąć prezentacji nowej generacji systemu operacyjnego przeznaczonego dla smartwatchy Apple. WatchOS 9 przynosi kilka nowości i ulepszeń, zarówno tych kosmetycznych, jak i bardziej funkcjonalnych.

Apple prezentuje system watchOS 9 i nowości, jakie wprowadzi

Ulepszone tarcze zegarka

watchOS 9 wprowadzi modernizację dostępnych na Apple Watchach tarcz. Oczywiście nie zabraknie też nowych, którymi użytkownicy będą mogli odmienić wygląd swoich zegarków. Pojawi się m.in. tarcza kalendarza księżycowego czy tarcza Metropolitan z wieloma kombinacjami kolorów. Obecne tarcze dostaną ulepszenia, takie jak podkreślanie efektu głębi na zdjęciach z kotami, psami czy krajobrazami, dostosowanie kolorów tła czy gradientów.

Treningi

Pojawią się nowe rodzaje treningów, by jeszcze lepiej móc zadbać o swoją kondycję, zwłaszcza u osób, które korzystają z systemu Apple Fitness. Nowy system doda kolejne opcje regeneracji, wskaźniki intensywności i inne wskazówki pomocne w zarządzaniu treningami. Apple Watch dostanie możliwość zapisywania często odwiedzanych tras w aplikacji teningowej w celu śledzenia postępów. watchOS 9 doda też tryb multi-sportowy, umożliwiający śledzenie czasów w wielu typach treningów. Ten tryb będzie idealny dla triatlonistów, bo automatycznie przełączy się między dowolną sekwencją treningów pływania, jazdy na rowerze i biegania, wykorzystując do tego czujniki ruchu.

Biegacze dostaną dodatkowe dane dotyczące biegania, w tym długość kroku, czas kontaktu z podłożem i odchylenie pionowe, aby pomóc poprawić swoje ćwiczenia.

Funkcje zdrowotne

Wraz z watchOS 9 pojawi się tutaj wiele nowości. Pojawi się możliwość śledzenia tętna pod kątem migotania przedsionków, Apple Watch wyświetli też informacje o tym, jak często rytm serca wykazuje oznaki migotania przedsionków. Użytkownicy będą otrzymywać cotygodniowe powiadomienia i szczegółową historię w aplikacji Zdrowie. Plik PDF można pobrać i udostępnić lekarzom.

Zegarki Apple dostaną również funkcję śledzenia etapów snu, dzięki czemu będzie wiadomo, ile czasu spędzamy na każdym z tych etapów, jak długo one trwają, a także jak długo śpimy.

Kolejną nowością będzie możliwość dodawania zażywanych leków i suplementów czy witamin, wraz z zaznaczeniem, czy są to preparaty przyjmowane stale, czy tylko okazjonalnie. Można będzie ustawić przypomnienia, a także udostępnić informacje o lekach członkom rodziny.

Pozostałe nowości

Z takich dodatkowych ulepszeń warto wspomnieć o odświeżeniu interfejsu Siri na Apple Watch, co znacząco ułatwi korzystanie z asystenta głosowego. By ułatwić przełączanie się pomiędzy aktywnymi aplikacjami, watchOS 9 przypnie je do górnej części Docka. Ponadto Apple doda kilka nowych interfejsów API do Apple Watch, choć to akurat coś, co przyda się programistom w lepszym udostępnianiu zrzutów ekranu. Nowa wersja systemu ułatwi też sposób wyszukiwania w aplikacji Podcast. Pojawi się też  Apple Watch Mirroring do sterowania zegarkiem za pomocą funkcji pomocniczych iPhone’a oraz przeprojektowane powiadomienia.