WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

We Francji gawrony sprzątają śmieci w parku rozrywki

Czy zwierzęta w przyszłości zajmą się sprzątaniem śmieci pozostawionych przez ludzi? Grupa wytrenowanych w tym celu wron będzie sprzątała francuski park rozrywki z niedopałków i innych, niewielkich zanieczyszczeń.

Oddział specjalny ptaków złożony z sześciu osobników rozpocznie w tym tygodniu swoją misję. Akcja odbędzie się w parku Puy du Fou, zajmującym się tworzeniem inscenizacji francuskich wydarzeń historycznych. Za wyszkolenie zwierząt jest odpowiedzialny sokolnik Christophe Gaborit, którego do pomysłu zainspirował widok sprzed 20 lat. Właśnie wtedy mężczyzna zauważył grupę dzikich kruków przeszukujących wysypisko śmieci. Skoro ptaki były zdolne do sortowania śmieci dla własnych korzyści, to dlaczego by nie wykorzystać ich jako profesjonalnych zbieraczy?

Treser wytrenował pierwszą parę gawronów w 2000 roku. Ptaki korzystały z drewnianej skrzynki, do której miały upuszczać znalezione śmieci. Gdy wrzucały przedmioty do jednego przedziału, otrzymywały nagrodę w postaci smakołyku. Gawrony zaczęły kojarzyć proces z jedzeniem, dlatego chętnie wykonywały zadanie. Z czasem starały się przechytrzyć sokolnika, wrzucając do skrzyni patyki, co świadczy o ich niemałym sprycie.

Czy sześć ptaków jest w stanie wysprzątać sporych rozmiarów park? Niekoniecznie, jednak ważny jest przekaz, jaki płynie z tego typu akcji. Być może odwiedzający to miejsce ludzie zwrócą uwagę na wysiłek gawronów i sami zaczną wrzucać odpady do specjalnych pojemników, zamiast zostawiać je na ziemi? Eksperyment przy okazji potwierdza, że krukowate są niezwykle inteligentne, wszak sroka zwyczajna jest jednym z niewielu zwierząt na naszej planecie, któtre potrafią przejść tzw. test lustra.

[Źródło: livescience.com; grafika: Puy du Fou]