Reklama
aplikuj.pl

Według raportu ONZ warstwa ozonowa zregeneruje się do 2060 roku

Około 30 lat temu świat zjednoczył się, próbując naprawić rosnącą dziurę w warstwie ozonowej Ziemi, która odgrywa ważną rolę w ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nowy raport opracowany przez wiodące agencje ochrony środowiska ujawnił, że ta długoterminowa strategia faktycznie działa. 

W 1989 r. uchwalono protokół montrealski w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową, którego celem było powstrzymanie uwalniania związków chemicznych znajdujących się w lodówkach, aerozolach i produktach do czyszczenia na sucho zwanych CFC. Większość państw świata zjednoczyła się, aby zakazać tych szkodliwych związków, a warstwa ozonowa zaczęła się wzmacniać. Będzie to długi proces, ale naukowcy, którzy go obserwują, zauważyli, że sytuacja się poprawia.

W 2016 r. Naukowcy z MIT pierwsze symptomy związane ze wzmocnieniem warstwy ozonowej nad Antarktydą. Ostatnie badanie, zatytułowane „Naukowa ocena wyczerpania ozonu: 2018”, jest wspierane przez ONZ, NASA i Światową Organizację Meteorologiczną. Wynika z niej, że ​​górna warstwa odbudowuje się w tempie od jednego do trzech procent na dekadę, poczynając od 2000 roku.

Naukowcy twierdzą, że warstwa ozonowa zostanie całkowicie „wyleczona” nad regionami polarnymi do 2060 roku. Szkody wyrządzone na półkuli południowej powinny zostać całkowicie usunięte w latach 50. XXI wieku. Oczekuje się, że w połowie lat trzydziestych XXI wieku warstwa ozonowa na półkuli północnej również stanie się kompletna.

Prognozy te wynikają z analizy ilości substancji niszczących warstwę ozonową w atmosferze. Maleją one pomimo nielegalnych emisji CFC pochodzących z tajemniczych źródeł. W 2010 roku środek CFC-11 został dodany do zabronionych substancji Protokołu Montrealskiego. Później naukowcy zauważyli jednak, że poziomy CFC-11 nie zmniejszają się w takim tempie jak zakładano.

Teraz badacze mają nadzieję, że nastąpi wycofanie wodorofluorowęglowodorów. Nie niszczą one warstwy ozonowej, ale są silnymi gazami cieplarnianymi.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Magnezyt – minerał, który pomoże w walce z efektem cieplarnianym