WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wibrujące, mikroprzepływowe urządzenie pozwoli na szybsze testy krwi

Widzieliśmy już urządzenia mikroprzepływowe używane do prawie wszystkiego, od tworzenia narządów na chipie do diagnozy eboli. Teraz, naukowcy na MIT stworzyli urządzenie, które wykorzystuje drgania akustyczne do sortowania komórek, co przyda się do stworzenia szybszych i lepszych maszyn do badań krwi.

Poprzez skupienie się na właściwościach akustycznych komórek, nowe urządzenie pozwala naukowcom na ich dokładne sortowanie, nawet jeśli są takiej samej wielkości. Urządzenie składa się z malutkiego kanału z płynem, który wibruje z małą częstotliwością. Związek o nazwie jodiksanol dodawany jest do wody, która przemieszcza się przez kanał i tworzy gradient gęstości w cieczy, o największej w jej środku. W normalnych okolicznościach gradient w końcu by się “załamał”, jednakże siła akustyczna pochodząca z drgań utrzymuje stabilność układu. Gdy komórki wchodzą do urządzenia to przesuwają się wzdłuż, zatrzymując tam gdzie gęstość pasuje do właściwości akustycznych ich struktury.

Wyniki z tej metody już są obiecujące. Urządzenie pozwala rozróżniać monocyty, limfocyty i neutrofile, które są wszystkimi typami białych krwinek. Co więcej neutrofile i monocyty są bardzo podobne pod względem wielkości. Dzięki temu urządzeniu naukowcy są w stanie rozróżniać także różne typy komórek nowotworowych, co oznacza, że metoda może być przydatna w monitorowaniu postępu nowotworu.

Źródło: http://www.gizmag.com/