Naukowcy sądzą, że aby galaktyki przybrały kształt dysków, potrzeba było miliardów lat. Astronomowie odkryli jednak znacznie starszą z takich formacji, która pojawiła się co najmniej 4,5 miliarda lat wcześniej, niż uważano za możliwe.
Modele powstawania galaktyk sugerują, że powstały one dopiero około sześciu miliardów lat po Wielkim Wybuchu. Wcześniej wszechświat był zbyt niestabilnym miejscem, aby mogła zajść ich formacja. Galaktyka zwana DLA0817g wygląda jednak na znacznie starszą, obracająca się z prędkością około 272 km/s. Znajduje się około 12,3 mld lat świetlnych od Ziemi, co oznacza, że widzimy ją w stanie, w jakim była 12,3 mld lat temu.
W niewiadomy sposób DLA0817g przybrała kształt dysku zaledwie 1,5 mld lat po Wielkim Wybuchu, czyli około 4,5 miliarda lat wcześniej niż przypuszczano. Poświęcony jej artykuł został opublikowany na łamach Nature – wynika z niego m.in. że galaktyka mogła powstać dzięki stałemu dopływowi zimnego gazu. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób tak ogromna ilość materii mogła przyjąć formę obrotowego dysku.
Czytaj też: Zobaczcie galaktykę zawierającą dwie supernowe
Co ciekawe, obserwacje promieniowania UV sugerują, że na terenie DLA0817g zachodzi błyskawiczne formowanie gwiazd, w tempie ponad 10 razy większym niż w przypadku Drogi Mlecznej. Tak ogromne wartości sugerują, iż może to być jednak z najbardziej produktywnych galaktyk z wczesnego wszechświata.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News