WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Nie uwierzycie za ile ten wiekowy komputer Apple 1 ma się sprzedać

Apple 1, to kawał historii z 1976 roku, w którym to zadebiutował jako pierwszy w historii powszechnie dostępny komputer obsługujący klawiaturę i monitor. Jeden z jego egzemplarzy trafi na aukcje w RR Auction, a jego cena ma przebić 300000$.

Od razu zaznaczam, że to cholernie mało! W tym momencie mówi się o istnieniu nieco ponad 50 oryginalnych Apple 1, a w przypadku tego, który ma trafić na aukcje mówimy o w pełni sprawnym sprzęcie. Wprawdzie niezbyt potężnym, bo z 4 KB pamięci RAM, procesorem o taktowaniu 1 MHz, ale nadal pięknym okazem kolekcjonerskim. W przypadku akurat tego egzemplarza mamy do czynienia z odnowionym komputerem Apple 1 z klawiaturą, monitorem, oryginalną instrukcją obsługi… i nie tylko. W zestawie znajdą się również potrzebne kable, nowy, ale stylizowany na zamierzchłe czasy zasilacz oraz Apple Cassette Interface.

Egzemplarz, który trafi 13 września na aukcję (ta potrwa do 24 września) przeszedł już 8 godzinne testy działania. Jest więc całkiem sporym unikatem, który z łatwością przebije próg 300000$. Wystarczy przypomnieć sobie rok 2016, gdzie prototyp Apple I sprzedał się za 815 tysięcy dolców. Obstawiam więc coś w okolicy 450/500 tysięcy za bohatera tego wpisu. Ostatecznie okaże się to 25 września, ponieważ wtedy odbędzie się pełnoprawna licytacja na żywo. Ta wcześniejsza będzie odbywać się elektronicznie.

Źródło: PhoneArena
Zdjęcia: PhoneArena