Reklama
aplikuj.pl

Większość studentów nie odróżnia prawdziwej treści od tej sfałszowanej

Fałszywe informacje często zalewają internet. Wydawało by się, że rozpoznanie prawdy od nieprawdy nie jest aż takie ciężkie. Najnowsze badania pokazują, że aż 80% studentów nie potrafi odróżnić owych rzeczy.

Badania zostały przeprowadzone przez Uniwersytet Stanford. Od stycznia 2015 roku do czerwca 2016 roku grupa naukowców zbierała dane od 7804 studentów i uczniów z 12 stanów. Zróżnicowanie w szkołach było ogromne- od słabo finansowanych w Los Angeles po bogate w Minneapolis. Uczelnie obejmowały te największe z otwartym naborem aż do typu Uniwersytetu Stanford. Okazało się, że ponad 80% uczniów nie odróżnia prawdziwych newsów od tych sfałszowanych. Uczniowie szkół średnich nie potrafili nawet zrozumieć, że artykuły sponsorowane są stronnicze. Większość z badanych osób uznawała news za prawdziwy, jeśli pojawił się na stronie ładnej graficznie i został on dobrze napisany- nie liczyła się wartość merytoryczna.

Takie badanie pokazuje jedno- że w szkołach czy na uczelniach powinny być prowadzone kursy, które nauczą wybierać tylko wartościową treść. Braki w tym widać także na polskich uczelniach- ile razy ktoś miał przyszykować prezentację na dany temat a w źródłach miał ściągę czy inną tego typu stronę.

Źródło: http://www.digitaltrends.com/; Zdjęcie: francisco_osorio University Life 278 via photopin (license)