Wielki Zderzacz Hardronów, największy na świecie rozbijacz atomów, przyczynił się niedawno do odkrycia dwóch nieznanych wcześniej niestabilnych cząstek.
Na terytorium placówki badawczej w Genewie udało się zaobserwować dwa bariony oraz ślad po innej cząstce. Bariony są podstawowymi cząstkami subatomowymi, a każdy z nich składa się z z trzech kwarków. Kwarki to z kolei jeszcze mniejsze cząstki, które występują w różnych konfiguracjach.
Każdy z barionów składa się z kwarków wymieszanych w inny sposób. Na przykład protony zawierają dwa górne kwarki i jednego dolnego. Dwie nowo odkryte cząstki są barionami typu dolnego. Pierwsze nazywa się Σb (6097)+ i zawiera jednego kwarka dolnego i dwa górne. Drugi natomiast, o nazwie Σb (6097)- posiada jednego górnego kwarka i dwa dolne.
Naukowcy odkryli te cząstki dzięki rozbijanie protonów i obserwację częstotliwości ich rozpadu. Podobne udało się namierzyć w czasie poprzedniego eksperymentu przeprowadzonego na terenie Stanów Zjednoczonych. Tamte odznaczały się jednak znacznie mniejszą masą. Te odkryte przez CERN wydają się ok. 6-krotnie bardziej masywne.
Co do trzeciej potencjalnej cząstki – na razie istnieją jedynie poszlaki. Wstępnie nazwana Z sub c- (4100) może być mezonem, rodzajem niestabilnej cząstki powstałej w czasie wysokoenergetycznych kolizji. Niestety na obecną chwilą brakuje dowodów na to, że Z sub c- (4100) faktycznie istnieje.
[Źródło: livescience.com; grafika: CERN]