Reklama
aplikuj.pl

Wielodzietność u zwierząt jest normą, ale co z bliźniętami?

biologia

Na terenie Stanów Zjednoczonych średnio 1 na 30 matek rodzi bliźniaki, natomiast 1 na 10 000 sprowadza na świat trojaczki (lub więcej dzieci!). W przypadku innych zwierząt wielodzietność nie jest niczym nadzwyczajnym.

Np. u psów ciąża wiąże się zazwyczaj z obecnością pięciu szczeniąt w miocie. Bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku podziału bliźniąt na jedno- i dwujajowe.

Co ciekawe, zwierzęta takie jak owce, kozy i jelenie zazwyczaj rodzą bliźnięta jednojajowe w postaci dwóch niemal identycznych młodych. W przypadku ludzi bliźnięta jednojajowe zdarzają się średnio w przypadku 3-4 urodzeń na 1000. Jak nietrudno się domyślić, badania obejmujące podobieństwo genetyczne innych zwierząt są mniej powszechne niż u Homo sapiens.

Wielodzietność u zwierząt jest zazwyczaj normą a nie wyjątkiem

Weterynarze tylko raz zidentyfikowali dwa identyczne szczenięta. Miało to miejsce w 2016 roku, a weterynarz wykonujący cesarskie cięcie zauważył, że dwa szczeniaki posiadały wspólne łożysko. Po wykonaniu testów genetycznych potwierdzono, iż były one bliźniętami jednojajowymi.

Istnieje gatunek, w przypadku którego posiadanie identycznego potomstwa nie jest niczym zaskakującym. Chodzi o pancerniki, które rodzą czworaczki. Naukowcy zaobserwowali, że samice tych zwierząt doświadczają podziału komórek jajowych na cztery po tym, jak zostaną zapłodnione. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, chociaż badacze przypuszczają, że może to być swego rodzaju zabezpieczenie przed chowem wsobnym.