Reklama
aplikuj.pl

Wielokierunkowa ładowarka bezprzewodowa stworzona przez naukowców rozwiązuje największy problem tradycyjnych modeli

Wielokierunkowa ładowarka bezprzewodowa

Praca fizyków z Aalto University doczekała się publikacji w IEEE Transactions on Industrial Electronics i trudno się temu dziwić, bo ich eksperymentalna ładowarka bezprzewodowa rozwiązuje największy problem obecnych na rynku „tradycyjnych” modeli. W grę wchodzi wielokierunkowa ładowarka bezprzewodowa.

Dzięki naukowcom powstała wielokierunkowa ładowarka bezprzewodowa, mogąca ładować wiele urządzeń jednocześnie

Nie jest to pierwszy raz, kiedy słyszymy o próbie stworzenia wielokierunkowych ładowarek bezprzewodowych, ale to najnowsze wyróżnia się prostszą, tańszą i jednocześnie wysoce funkcjonalną alternatywą dla wcześniejszych prototypów. Sercem tej nowej ładowarki jest cylindryczna cewka, której przewody są nawinięte w przeciwnych kierunkach na górze i na dole, które łączy mostek w kształcie litery Z.

Ponieważ prąd przepływa przez te uzwojenia w przeciwnych kierunkach, wytwarzają one komplementarne pola magnetyczne. Jedno pole wypływa ze środka cylindrycznej cewki, otacza górne uzwojenie i wraca do środka przez górę. Drugie wypływa ze środka, otacza dolne uzwojenie i wraca do środka od dołu

– czytamy w publikacji

Czytaj też: Ultradźwięki wzbogacające doświadczenie VR. Z Emerge Wave-1 poczujecie lepiej wirtualne otoczenie

W wyniku tego poprowadzenia cewki powstaje pole elektromagnetyczne w kształcie pierścienia, otaczające środek cylindrycznej ładowarki i będące w zakresie uznawanym za bezpieczny dla ludzi. Dzięki temu wszystkie urządzenia elektroniczne umieszczone w dowolnym miejscu tego pierścienia będą się wydajnie ładować i to niezależnie od ich orientacji i położenia. Nie jest to jednak finalny produkt, bo obecnie inżynierowie pracują nad zwiększeniem mocy pola, dbając jednocześnie o to, by nadal spełniało ono normy bezpieczeństwa.