Reklama
aplikuj.pl

Okna to słabe ogniwa naszych domów. Wielowarstwowe wodne okna mają to zmienić

Wielowarstwowe wodne okna

Od dawna wiadome jest, że to okna i drzwi odpowiadają za największy odsetek strat ciepła w budynku. Takie coś w dobie wszechobecnego dbania o obniżanie zużycia energii elektrycznej jest świetną okazją dla naukowców, którzy mogą wykazać się i rozwiązać ten problem. Najnowszym przykładem tego są wielowarstwowe wodne okna od zespołu z University of Toronto.

Kontrolowanie ilości, rodzaju i kierunku energii słonecznej to klucz do obniżenia zużycia energii

Zespół naukowców z University of Toronto opracował nowy typ inteligentnego okna, które można dostosować do kilku energooszczędnych trybów filtracji światła. Obecne już w sprzedaży okna fotochromowe mogą być regulowane, aby kontrolować ilość światła słonecznego, które dostaje się do pomieszczenia, ale nowy projekt wielowarstwowego wodnego okna wyróżnia się tym, że może również regulować ostrość światła widzialnego.

Czytaj też: Wyjątkowe wielomateriałowe wydruki 3D pozwoliły stworzyć sztuczne włókna mięśniowe

Wchodząc w szczegóły, ten nowy rodzaj okna składa się z wielu arkuszy przezroczystego plastiku, z których każdy posiada sieć mikrokanałów. To dzięki nim można całkowicie zmieniać charakter okien, pompując do ich kanałów płyny zawierające różne pigmenty. Przykładowo pompowanie pigmentu blokującego światło widzialne do jednego arkusza i pigmentu blokującego podczerwień do innego arkusza sprawia, że okno przepuszcza światło widzialne, ale blokuje to podczerwone (zwiększające temperaturę).

Prototyp takiego okna został już przetestowany, a zebrane z niego dane przepuszczone przez symulatory. Wedle wyników tego typu wielowarstwowe wodne okna do modulowania transmisji światła podczerwonego mogłyby zmniejszyć zużycie energii w budynku o 25% rocznie, a gdyby były wykorzystywane również do kontroli światła widzialnego, redukcja zużycia energii mogłaby skoczyć do 50%.