Wspólnie firma Thales wraz z firmą Leonardo z powodzeniem przetestowała właśnie Martlet Lightweight Multirole Missile (LMM), czyli lekki pocisk wielozadaniowy.
Za zaprojektowanie i stworzenie pocisku LMM odpowiada Thales, który stworzył go na specjalne zamówienie brytyjskiej Royal Navy. Leonardo z kolei dostarczył do wspomnianego testu swój helikopter AW159 Wildcat, z którego to wystrzeliwano pociski od 27 kwietnia do 7 maja 2020 roku. Wszystko to w ramach przyszłego programu broni przeciwlotniczej kierowanej przez Ministerstwo Obrony (FASGW).
Opracowywany od 2014 roku, pocisk Martlet jest dwustopniowym lekkim pociskiem na paliwo stałe do misji morskich, typu ziemia-ziemia, ziemia-powietrze oraz powietrze-powietrze. Waży zaledwie 13 kg i ma zasięg operacyjny ponad 6 km przy prędkości przekraczającej Mach 1,5 (1790 km/h). Może być ponadto wystrzeliwany z platform naziemnych i morskich, a także wielozadaniowego śmigłowca bojowego Wildcat. Do celu dąży za pomocą wielofunkcyjnego systemu laserowego.
Do ostatnich testów Martel został zamontowany na dwusilnikowym helikopterze Wildcatie za pomocą nowego skrzydła broni Leonardo, które może przyjąć nawet 10 pocisków. Wtedy to jego system naprowadzania został zintegrowany z czujnikiem, wyświetlaczem i układami awioniki śmigłowca (via New Atlas).
Czytaj też: Myśliwiec F-14 Tomcat i jego piloci doczekają się upamiętnienia
Celem Martleta jest umożliwienie Marynarce Wojennej walkę z małymi i szybko poruszającymi się celami, które generują małe sygnatury termiczne i radarów. Pocisk ten ma wejść do służby w 2024 r.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News