Reklama
aplikuj.pl

Wiemy, co znajduje się pod powierzchnią Marsa. To zasługa lądownika InSight

Naukowcy zdobyliy cenne informacje na temat budowy wnętrza Marsa i wyznaczyli głębokości związane z trzema granicami pod powierzchnią Czerwonej Planety. Ich dokonania mogą umożliwić lepszego zrozumienie procesu jakim jest powstawanie planet.

Aby doszło do przełomu, lądownik InSight użył sejsmometru umożliwiającego mierzenie wibracji powstających we wnętrzu Marsa. Instrument ten wykrywa trzęsienia ziemi, w czasie których fale sejsmiczne rozchodzą się po całej planecie, co może być wykorzystane do uzyskania szczegółowych informacji na temat gęstości i składu podpowierzchniowych warstw tego obiektu.

Artykuł w tej sprawie, który ukazał się na łamach Geophysical Research Letters, sgueruje, iż zespół badawczy natrafił na trzy granice w wewnętrznej strukturze Marsa. Pierwsza z nich, znajdująca się między skorupą i płaszczem, występuje ok. 35 km powierzchnią. Niżej z kolei istnieje warstwa, w której powstają minerały – rozciąga się ona głębokości od 1100 km do 1170 km. Ostatnia, trzecia, jest natomiast przerwą między płaszczem i rdzeniem, która rozciąga się pomiędzy 1520 km a 1600 km.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News