WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Wieżowce iCarbonX Headquarters zostaną połączone mostkami przepełnionymi naturą

Coraz więcej firm pragnie mieć naprawdę zachwycające siedziby i wygląda na to, że chiński iCarbonX nie ma zamiaru z takiej rezygnować. Ba! Projekt, jaki wybrał, sprawia nawet lepsze wrażenie w porównaniu np. do wieżowców na setną rocznicę Warner Bros.!

iCarbonX Headquarters zostały zaprojektowane przez Steven Holl Architects, którego pomysł okazał się zwycięski w konkursie architektonicznym, dlatego też zostanie zrealizowany w Shenzhen w Chinach. To dynamicznie rozwijające się megamiasto jest już domem dla wielu równie spektakularnych drapaczy chmur (Shenzhen Energy Mansion BIG i China Resources Tower KPF). Mam jednak wrażenie, że iCarbonX wygra w kwestii nowatorskich pomysłów na wieżowce.

Projekt obejmuje bowiem dwa wieżowce (jeden o wysokości 150, a drugi 200 metrów), z czego jeden będzie typowym hotelem, a drugi (większy) będzie składał się z biur, laboratoriów i publicznych przestrzeni recepcyjnych. Według Stevena Holla Architects ich ogólna forma jest inspirowana genami i DNA. Najważniejsze w iCarbonX Headquaters będzie jednak połączenie pomiędzy wieżowcami w postaci czterech sporych mostów, na których będzie dominować zieleń, choć w znajdzie się w nich również miejsce na kawiarnie, siłownie, galerię, a nawet basen!

„Ściana osłonowa ze spiekanego szkła o różnej przezroczystości zapewnia dopasowany odcień do ekspozycji budynku i warunków świetlnych” – mówi Steven Holl Architects. „Geometria krzywoliniowa kształtuje przestrzeń publiczną na poziomie gruntu z ogrodami wodnymi. Przestrzeń publiczna jest częściowo osadzona w ziemi, a stale krążąca woda w basenie maskuje dźwięki miasta, tworząc spokojną, chronioną przestrzeń.”

Trzeba przyznać, że nie brzmi to, jak coś prostego w realizacji, więc trzymamy kciuki! Zwłaszcza że budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i potrwa… nie wiadomo, jak długo.

Czytaj też: Pewna para tchnęła życie w jałowy teren w ciągu 20 lat

Źródło: New Atlas