WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Wikipedia nie usunie zdjęcia, ponieważ jego włascicielem jest małpa

Historia jest dosyć komiczna. David Slater – brytyjski fotograf zajmujący się robieniem zdjęć w środowisku naturalnym, miał wypadek przy pracy. Aparat ukradła mu jedna z małp i wykonała nim setki zdjęć, jedno było niesowicie wyraźne i wpasowało się w dzisiejszy trend „selfie”. Fotografia Makaka Czubatego szybko obiegła świat, a David otrzymał 5 minut sławy.

Problem pojawił się dopiero wtedy, kiedy zdjęcie znalazło się na Wikipedii. Fotograf poprosił o usunięcie jego własności, ale otrzymał odpowiedź, że małpa jest właścicielem fotografii, ponieważ to ona nacisnęła spust kamery. David nie chce się poddać i postanowił pozwać Wikipedię. Poniżej wspomniane zdjęcie małpy.

Macaca_nigra_self-portrait_(rotated_and_cropped)

Sama wyprawa kosztowała mnie 2 tyś. funtów. Nie wspominając już o sprzęcie wartym 5 tyś. funtów, ubezpieczeniu, komputerze i innych urządzeniach, które musiałem przewieźć. Zawód fotografa to bardzo wymagająca i droga profesja. Na 10 tyś. zdjęć, które zrobię, tylko jedno nadaje się do porządnego zarobku. W tym momencie Wikipedia chce odebrać moje jedyne źródło utrzymania, ponieważ  fotografia małpy była właśnie tym wyjątkowym zdjęciem – komentuje David.

Czy ludzie pracujący na stronie Wikipedia postradali zmysły? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

[telegraph.co.uk]