Reklama
aplikuj.pl

Wirtualna teleportacja nadchodzi wielkimi krokami. Za nowym projektem stoją dwie Polki

Wirtualna teleportacja nadchodzi wielkimi krokami. Za nowym projektem swoją dwie Polki

Jeśli sądziliście, że teleportacja ludzi jest jedynie wymysłem filmów, książek i gier wideo, to… zapewne mieliście rację. Kiedy jednak w grę wchodzi bardziej wirtualne podejście, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Za potencjalnym przełomem w sprawie mogą stać dwie badaczki z Polski: Maja Raczkowska oraz Firuza Piechucka. To właśnie one stworzyły startup zwany Omniview, by teraz rozwijać aplikację służącą do transmisji obrazu w wysokiej rozdzielczości oraz 360 stopniach. Ten może być następnie wyświetlany na urządzeniach mobilnych oraz okularach do wirtualnej rzeczywistości, zwiększając realizm prowadzonych transmisji.

Czytaj też: Uczenie maszynowe może być kluczem do prognozowania zmian środowiskowych

Postanowiłyśmy połączyć siły oraz wieloletnie doświadczenie pracy w telekomunikacji i marketingu, aby stworzyć innowacyjny produkt, który wykorzysta potencjał technologii 5G i będzie dla konsumentów atrakcyjną usługą w sieci piątej generacji

– mówi Maja Raczkowska.

Wirtualna teleportacja z użyciem Omniview mogłaby usprawnić działanie kilku różnych sektorów

Z kolei druga z kobiet zaangażowanych w projekt zwraca uwagę na fakt, że proponowane przez nie rozwiązanie mogłoby znaleźć szereg potencjalnych zastosowań. Poza sektorem rozrywkowym, nietrudno wyobrazić sobie użycie Omniview na przykład do usprawnienia edukacji w szkołach, napędzania sektora usługowego, medycznego, handlowego, a nawet przemysłowego. Potencjalnych użytkowników tej usługi z pewnością więc nie zabraknie.

Czytaj też: Śpiew ptaków i ludzka mowa mogą mieć ze sobą zaskakująco dużo wspólnego

Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu firmy Ericsson oraz w ramach tzw. S5 – Akceleratora Technologii 5G. Program ten ma na celu wspieranie rozwoju innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących technologię 5G bądź 5G ready. Do jego powstania doszło w 2019 roku za sprawą Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Czy startup Omniview wyjdzie na tej współpracy korzystnie? Trudno obecnie ferować wyroki, jednak „na papierze” pomysł prezentuje się interesująco.