Intrygujące badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Karolinska Institutet. Naukowcy opisali mechanizm, dzięki któremu cząsteczka wirusa opryszczki może wchodzić w interakcje z białkami i stać się bardziej zakaźna, co powoduje przyspieszanie tworzenia się płytek związanych z chorobami neurodegeneracyjnymi.
Badacze opisali, jak wirusy mogą oddziaływać z białkami i zostać pokryte różnymi ich warstwami. Ta warstwa białkowa znana jest jako korona białkowa i jej wpływ różni się od rodzajubiałek
Czytaj też: W jaki sposób przodek kukurydzy broni się przed krzyżowaniem?
Jednym z badanych wirusów był wirus opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1). Pomimo coraz większej ilości dowodów łączących go z Alzheimerem nie wiedziano, w jaki sposób wirus przyspiesza rozwój choroby. Nowe badania wykazały, że HSV-1 ma zdolność do katalizowania białek amyloidowych w koronie i indukowania ich agregacji. Mówiąc prościej, wirus przyspiesza tworzenia się białek amyloidowych i zbieranie się ich w płytki.
W celu weryfikowania tej teorii naukowcy sprawdzili ją na myszach. Zwierzęta zakażone HSV-1 rozwinęły Alzheimera po 48 h, podczas gdy w grupie kontrolnej zajęłoby t kilka miesięcy. Tego typu badania mają przyspieszyć tworzenie leków na tę chorobę – poznawanie mechanizmów pozwala skutecznie im przeciwdziałać.
Czytaj też: Żel pomoże w dostarczeniu szczepionek do dalekich krajów
Źródło: Newatlas