Reklama
aplikuj.pl

Witaminy prenatalne mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia autyzmu u drugiego dziecka

Gdy u jednego dziecka zostanie zdiagnozowany autyzm, każde kolejne będzie jeszcze bardziej narażone na jego wystąpienie. Z nowych badań wynika jednak, że u matek przyjmujących witaminy prenatalne w pierwszym miesiącu ciąży ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka spada o połowę. Nawet te, które urodziły się z pewnymi zaburzeniami, cierpiały na nie w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku dzieci niewspomaganych witaminami. 

Naukowcy podejrzewają, że pewne składniki odżywcze znajdujące się w opisywanych śodkach – takich jak kwas foliowy i inne witaminy z grupy B lub żelazo – mogą odgrywać rolę w obniżaniu ryzyka wystąpienia autyzmu. Niestety badacze nie skupiali się na dokładnym poznaniu ciągu przyczynowo-skutkowego tego zjawiska. Rebecca Schmidt przyznała, wiele czynników przyczynia się do występowania autyzmu, m.in. genetyka i środowisko.

Czytaj też: Neutrogena produkuje maseczki idealnie dopasowane do Waszych twarzy

W badaniu wzięło udział ponad 300 matek, które posiadały już dzieci, u których wystąpiły zaburzenia. Młodsze rodzeństwo urodziło się w latach 2006-2015 i przeszło testy na autyzm w ciągu sześciu miesięcy od ukończenia trzeciego roku życia. Pięćdziesiąt osiem procent młodszego rodzeństwa było płci męskiej. Dziewięćdziesiąt sześć procent matek przyznało, że przyjmowały witaminy prenatalne podczas ciąży, ale tylko 36 procent zaczęło to robić w zalecanym okresie. Chodzi o sześć miesięcy przed zajściem w ciążę.

U kobiet, które zażywały te środki w pierwszym miesiącu ciąży, wskaźnik autyzmu u ich kolejnych dzieci wynosił 14% w porównaniu do 33% w przypadku dzieci matek, które w tym czasie nie stosowały witamin prenatalnych.

[Źródło: medicalxpress.com]

Czytaj też: Poziomy witaminy D można mierzyć we włosach