WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Właśnie powstaje Danjiang – najdłuższy na świecie jednomasztowy most

Przy takim monstrum nawet Golden Gate Bridge może się schować. Rozpoczęto właśnie prace nad mostem Danjiang na Tajwanie, który ma finalnie zostać najdłuższym na świecie jednomasztowym i asymetrycznym mostem wiszącym.

Czytaj też: Najwyższy na świecie kryty wodospad powstał na Singapurskim lotnisku

Historia Danjiang rozpoczęła się w 2015, kiedy to ujawniono go po konkursie architektonicznym. Jego zadaniem będzie objęcie ujścia rzeki Tamsui, która przepływa przez największe miasto Tajwanu, czyli Tajpej i nie tylko zmniejszenie ruchu na tamtejszych drogach (zapewniając lepszą drogę Bali-Tamsui), ale też zminimalizowanie zakłóceń koryta rzeki i lokalnych siedlisk przyrodniczych. Ma przy tym nie utrudniać ruchu morskiego i nie blokować w dużym stopniu widoku na ocean w obszarze, który okazuje się popularnym miejscem do oglądania zachodu słońca.

Dlatego też Danjiang będzie jednomasztowym i asymetrycznym mostem wiszącym, który do tego celu ma być najlepszym wyborem. Jego budową zajmie się Zaha Hadid Architects, a budżet, jaki ma zostać na niego przeznaczony ma wynosić 405,2 milionów dolarów. Sam most będzie mierzył 920 metrów długości, obejmując stalowymi linami z 200-metrowego masztu 450 metrów bloków po stronie zachodniej i 175 po stronie wschodniej. Będzie gościł nie tylko samochody, ale też pieszych oraz rowerzystów na wyznaczonych ścieżkach. I to już w 2024 roku!

Czytaj też: Heatherwick Studio ukończyło Vessel, czyli projekt schodów donikąd

Źródło: New Atlas