Przy takim monstrum nawet Golden Gate Bridge może się schować. Rozpoczęto właśnie prace nad mostem Danjiang na Tajwanie, który ma finalnie zostać najdłuższym na świecie jednomasztowym i asymetrycznym mostem wiszącym.

Czytaj też: Najwyższy na świecie kryty wodospad powstał na Singapurskim lotnisku

Historia Danjiang rozpoczęła się w 2015, kiedy to ujawniono go po konkursie architektonicznym. Jego zadaniem będzie objęcie ujścia rzeki Tamsui, która przepływa przez największe miasto Tajwanu, czyli Tajpej i nie tylko zmniejszenie ruchu na tamtejszych drogach (zapewniając lepszą drogę Bali-Tamsui), ale też zminimalizowanie zakłóceń koryta rzeki i lokalnych siedlisk przyrodniczych. Ma przy tym nie utrudniać ruchu morskiego i nie blokować w dużym stopniu widoku na ocean w obszarze, który okazuje się popularnym miejscem do oglądania zachodu słońca.

Dlatego też Danjiang będzie jednomasztowym i asymetrycznym mostem wiszącym, który do tego celu ma być najlepszym wyborem. Jego budową zajmie się Zaha Hadid Architects, a budżet, jaki ma zostać na niego przeznaczony ma wynosić 405,2 milionów dolarów. Sam most będzie mierzył 920 metrów długości, obejmując stalowymi linami z 200-metrowego masztu 450 metrów bloków po stronie zachodniej i 175 po stronie wschodniej. Będzie gościł nie tylko samochody, ale też pieszych oraz rowerzystów na wyznaczonych ścieżkach. I to już w 2024 roku!

Czytaj też: Heatherwick Studio ukończyło Vessel, czyli projekt schodów donikąd

Źródło: New Atlas

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!