Reklama
aplikuj.pl

Woda na Marsie? Coraz więcej dowodów. Ona może tam teraz być i to w stanie ciekłym

Mars


Nowe badania topograficzne, wyniki modelu komputerowego i dane radarowe znacznie zwiększają prawdopodobieństwo, że na woda na Marsie istnieje. Chodzi o co najmniej jeden obszar subglacjalnej wody w stanie ciekłym – twierdzą naukowcy zgromadzeni wokół Uniwersytetu w Cambridge.

Zarówno Ziemia, jak i Mars mają grube czapy lodowe na obu biegunach. Jednak, w przeciwieństwie do Ziemi, uważa się, że polarne czapy lodowe na Marsie zamarzły ostatnio w całości z powodu zimnego klimatu. W 2018 roku hipoteza ta została podważona przez sondę Mars Express należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Ma ona na pokładzie radar penetrujący lód o nazwie MARSIS, który może przyjrzeć się lepiej lodowej czapie Marsa na pełnej głębokości. Wcześniejsze badania sugerowały, że inne rodzaje suchego materiału mogą wytworzyć podobne cechy odbijające, jeśli istnieją pod czapą lodową Marsa. 

Ponieważ na powierzchni jest dość zimno, woda na Marsie w stanie ciekłym musiałaby czerpać ciepło geotermalne z wnętrza globu. Temperatura powierzchni Czerwonej Planety waha się, spadając do około −133 stopni Celsjusza podczas zimy na biegunach. Latem na równiku, w ciepłe dni dochodzi natomiast do +27 stopni Celsjusza.

Podjęto się analizy badań z satelity NASA – Mars Global Surveyor. Wykorzystano różne techniki do zbadania topografii południowej czapy lodowej Marsa

Naukowcy sprawdzili, czy gładkie wznoszenie i opadanie lodu na powierzchni można wyjaśnić jako ciekłą wodę. Przeprowadzili symulacje na modelach komputerowych przepływu lodu, aby uczynić go możliwie bliskim do warunków panujących na Marsie. Następnie zbudowano model z łatą o zmniejszonym tarciu o podłoże.

Czytaj też: Łapcie 2,5 miliarda pikseli prosto z Marsa. Najbardziej szczegółowe foto Czerwonej Planety

Umieszczono go w imitowanym dnie pokrywy lodowej, gdzie woda, jeśli jest obecna w tym miejscu, umożliwiłaby ruch lodu. Odkryto podobieństwa między ruchem topograficznym wytworzonym przez model, a obserwacjami sondy kosmicznej, co sugeruje gromadzenie się cieczy pod południową czapą lodową Marsa.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Astronomy.