Reklama
aplikuj.pl

Wodne ogniwo paliwowe przetwarza dwutlenek węgla na energię elektryczną

Emisja dwutlenku węgla jest jednym z największych problemów związanych ze zmianami klimatu. Naukowcy z Korei Południowej opracowali przełomową koncepcję, która może przekształcić dwutlenek węgla w użyteczną energię.

Badacze z UNIST opracowali system, który może stale wytwarzać energię elektryczną i wodór poprzez rozpuszczanie dwutlenku węgla w roztworze wodnym. Pomysł wiąże się z faktem, że duża część dwutlenku węgla wytwarzanego przez ludzi jest pochłaniana przez oceany, gdzie podnosi poziom zakwaszenia wody. Naukowcy wykorzystali tę koncepcję do „stopienia” dwutlenku węgla w wodzie w celu wywołania reakcji elektrochemicznej. Kiedy wzrasta kwasowość, liczba protonów wzrasta, a protony te przyciągają elektrony z dużą szybkością. Może to być wykorzystane do stworzenia systemu baterii, w którym wytwarzana jest energia elektryczna przy jednoczesnym usuwaniu dwutlenku węgla.

Elementy układu akumulatorów są podobne do ogniw paliwowych i zawierają katodę (metaliczny sód), separator oraz anodę (katalizator). W tym przypadku katalizatory są zawarte w wodzie i łączą się z katodą ołowianym przewodem. Reakcja rozpoczyna się po wtryśnięciu dwutlenku węgla do wody. W efekcie tego procesu powstaje energia elektryczna oraz wodór, który również można zastosować jako paliwo. Obecna wydajność systemu wynosi do 50 procent konwersji dwutlenku węgla, co jest imponujące, choć jak na razie produkcja odbywa się na małą skalę.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: UNIST]

Czytaj też: