Reklama
aplikuj.pl

Wojskowe pojazdy Guardian Extreme ze zdalnie sterowanym systemem uzbrojenia w rękach Bułgarii

Bułgarskie jednostki specjalne doczekały się dostawy pierwszej partii dostaw nowych pojazdów bojowych. Wojskowe pojazdy Guardian Extreme są „Guardian” do potęgi, bo obejmują opancerzone wozy 4×4 Guardian Extreme spółki SAMARAM, jak również zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Guardian RWS.

W 2020 roku Bułgaria zamówiła 98 wojskowych pojazdów Guardian Extreme w szeregu różnych wersji. Te ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia są jedną z nich

Dostawa wzbogaconych Guardian Extreme objęła cztery pojazdy, które trafiły w ręce bułgarskiego resortu obrony. Wedle przewidywań w nadchodzących miesiącach liczba ta wzrośnie o kolejną ósemkę, co nie dziwi, bo to dzieło hiszpańskiego przemysłu zbrojeniowego wymaga „tylko” połączenia istniejącego systemu zdalnie sterowanego uzbrojenia z równie „istniejącymi” pojazdami bojowymi. Ten może skorzystać z wielu typów broni maszynowej (kalibru 5,56 mm, 7,62 mm, czy 12,7 mm), wyrzutni granatów dymnych, czy 40-mm granatników automatycznych.

Czytaj też: Modułowy i opcjonalnie bezzałogowy – oto dron Model 412 Encore od Scaled Composites

Wchodząc w szczegóły, Guardian Extreme, to opancerzony pojazd z napędem 4×4 lub 4×2 oparty o zmodyfikowane podwozie Forda F-550. Mierzy 5,9×2,5×2,4 metrów, zapewnia ochronę STANAG 4569 i rozpędza się do 120 km/h, dzięki turbodoładowanemu silnikowi diesla Powerstroke o pojemności 6,7 litra. Jest podatny na modernizacje i tym samym zmianę podstawowej roli, ale system uzbrojenia jasno wskazuje na jego zastosowanie bojowe.