Reklama
aplikuj.pl

Nadchodzą pierwsze wojskowe pojazdy Stryker z 50-kilowatowym laserem

Nadchodzą pierwsze wojskowe pojazdy Stryker z 50-kilowatowym laserem, pojazdy Stryker

Będące w służbie od 2002 roku, pojazdy bojowe Stryker są stale unowocześniane. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej reagować na nowe zagrożenia na polach bitew. Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się o kolejnym etapie ich rozwoju z bronią wziętą prosto z science-fiction, a dziś wiemy już, że wojskowe pojazdy Stryker z 50-kilowatowym laserem nadchodzą.

Wojskowe pojazdy Stryker z 50-kilowatowym laserem zostaną dostarczone w ręce żołnierzy do końca września. Testy ciągle trwają

Wedle najnowszych informacji pierwsza partia wojskowych pojazdów Stryker wyposażonych w 50-kilowatową broń laserową „Guardian” zostanie dostarczona do końca września do jednostki żołnierzy armii w Fort Sill w Oklahomie. Zanim to nastąpi, Armia USA będzie ciągle testować je na mniejszą skalę do początku lutego bieżącego roku. Nie będzie to jednak dla tej broni „pierwszy raz”, ponieważ już przed rokiem w White Sands Missile Range w Nowym Meksyku miały miejsce testy przeciwko różnego rodzaju dronom oraz rakietom, pociskom artyleryjskim i moździerzom.

Te sprawdziany, symulacje (również te wirtualne) i testy są kluczowe, bo na ich podstawie Armia USA wprowadziła już zmiany w swoim dążeniu do systemu Guardian. Pierwsze przejawy tego objęły przyznanie kontraktu w połowie 2019 roku spółce Kord Technologies, która następnie zleciła opracowanie systemu również Northrop Grumman i Raytheon Technologies, aby finalnie wybrać najlepszą spośród dwóch broni laserowych.

Czytaj też: Modułowy i opcjonalnie bezzałogowy – oto dron Model 412 Encore od Scaled Composites

Problemy zmusiły Northrop Grumman do wycofania i tak też „dalej” przedostał się system Raytheona i doczekał się 123-milionowego (w dolarach) kontraktu. Na horyzoncie widać jednak konkurencję ze strony Lockheed Martin, która przed rokiem ogłosiła, że w razie rozpoczęcia nowego konkursu na kontrakt w myśl broni laserowej, chętnie zmierzy się z konkurencją. Wykorzysta do tego technologię laserową DEIMOS, którego ma dostarczyć w formie demonstratora w roku budżetowym 2022 i stworzyć cztery prototypy pod koniec 2024 roku budżetowego.