Wojskowy pojazd Storm z Ukrainy, czyli hybrydowy napęd i zimnolądowe możliwości

Wojskowy pojazd Storm z Ukrainy,Wojskowy pojazd Storm, Storm

Ukraińska firma Highland Systems ujawniła na targach obronnych IREX w Abu Zabi swój debiutancki, wojskowy pojazd Storm, zgarniając z miejsca uwagę mediów branżowych z całego świata.

Wojskowy pojazd Storm od Highland Systems

Storm to opancerzony MPV (pojazd wielozadaniowy) z hybrydowym układem napędowym i pełnymi możliwościami ziemnowodnymi, choć w planach firma ma już wersję w pełni podwodną. Jako gąsienicowy pojazd, Storm wykorzystuje nietypowy w tej dziedzinie hybrydowo-elektryczny układ napędowy, zapewniając imponujący zasięg 18-36 godzin w trybie hybrydowym z działającym przedłużaczem zasięgu diesla i możliwością działania wyłącznie na zasilaniu bateryjnym przez 1,5-3,5 godziny.

Nieźle, jak na 8000-kilogramową bestię dla sześciu osób, ale znów w grę wchodzi układ napędowy o mocy 2500 koni mechanicznych, dzięki czemu wojskowy pojazd Storm rozpędza się na lądzie do nawet 140 km/h, a w wodzie 30 km/h. Dzięki 50 cm prześwitowi i wytrzymałym gumowym, modułowym gąsienicom może nawet wspinać się po pionowych stopniach o wysokości do 150 cm lub poruszać się po fosie o szerokości 200 cm.

Jego pancerz zapewnia ochronę przed bronią palną, minami i IED do poziomu 1 lub 2 STANAG (via New Atlas) i można go skonfigurować tak, aby działał całkowicie zdalnie, umożliwiając wykonywanie misji bezzałogowych lub nawet autonomicznych. Jednak warto pamiętać, że na tym etapie Storm jest tylko prototypem.